Facebook Google+ Twitter

W Niemczech nie zapalisz... w pubach i restauracjach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-01 13:46

W całych Niemczech obowiązuje od dziś zakaz palenia w piwiarniach i restauracjach. Jako ostatnie kraje związkowe wprowadziły go Nadrenia Północna - Westfalia i Turyngia.

Zakaz obejmuje zasadniczo wszystkie lokale gastronomiczne w Niemczech. Palić można w nich jedynie w wydzielonych i zamykanych pomieszczeniach, a także przy stolikach na wolnym powietrzu.

W wielu landach, które wprowadziły zakaz palenia wcześniej, wczoraj zakończyły się również okresy przejściowe. Oznacza to, że od dziś właściciele nie będą już tylko pouczani o zakazie, ale również karani grzywnami. W Berlinie palacze mogą zapłacić do 100 euro kary, a właściciele lekceważący zakaz - do 1000 euro. Najwyższe kary, sięgające maksymalnie 5000 euro, obowiązują w Saksonii.

W praktyce zakaz palenia w Niemczech nie jest przestrzegany rygorystycznie. Wielu właścicieli piwiarni zaskarżyło nowe przepisy do sądów. W kilku przypadkach sądy zezwoliły na palenie w małych lokalach, w których nie można wydzielić osobnego pomieszczenia, uznając, że zakaz godzi w podstawy ich egzystencji. W końcu lipca ma w tej sprawie wypowiedzieć się niemiecki Trybunał Konstytucyjny.

Ponadto w kilku miastach zapowiedziano, że z braku personelu lokale nie będą kontrolowane. Tak będzie na przykład w niektórych dzielnicach Berlina. A tylko w jednej, znanej z rozrywkowego charakteru Friedrichshain-Kreuzberg działa ponad 4000 tysiące pubów, piwiarni i restauracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.07.2008 14:24

Słusznie, bo papierosy są do dupy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.