Facebook Google+ Twitter

W niewłaściwym czasie, na niewłaściwym miejscu; Obywatel J.Stuhra

Film komediowy, z gatunku - porównując do Hitschcoca - czarnej, gorzkiej czekolady. Takie są te "polskie charaktery" - niby słodkie, ale jakże robustne. Można na nich zęby wyłamać. Bohater "Obywatela" wciąż w poszukiwaniu swego miejca

Na Ziemii. Znajduje się w najczarniejszym miejscu, jakie ma do zaoferowania TVP Polska, w studio TVP Trwam.
Ponieważ jednak nie pamięta - na pytanie młodej słuchaczki - sześciu prawd wiary, sam opuszcza budynek nowych polskich inkwizytorów.

Skłamałbym, gdybym powiedział, że jest mi go żal: - kiedy wielka litera "P" - po remoncie - czyszczącego budynek -ze szkła - spada mu wprost na głowę ! Po jakie licho tam chodził ? Czego tam szukał ?...
Odłamki szkła spadają mu wprost na głowę. Teraz przez wiele tygodni musi leżeć z zagipsowaną głową na łóżku szpitalnym...

W tej rekonwalescencji zdrowia, nasz "obywatel" wspomina sobie - jak cały film - swoją drogę życia, aż do lat dziecięcych. Kiedy to z chłopakami chodził do "Angeliki" pod lasek, ażeby za monetę pokazała im swój nagi biust!
Takie były czasy: ani internetu, ani facebooka jeszcze na świecie nie było. Była natomiast "Angelika" i furman z widłami, jeżeli ciebie nimi nie przegonił, mogłeś - na żywo - podziwiać nagie piersi dziewczyny!

Reżyser Jerzy Stuhr chce zrobić wszystkim "dobrze"; to nie Emil Zola pokazujący do bólu w swoich powieściach "ludzkie charaktery". Toteż polska żydówka "Rachel" już w szkole będzie całować z dziecięcą naiwnością polskiego goia. A jeżeli oddać duszę i ciało - to tylko w Polsce, bo gdzieżby indziej!..

Taka to ta polska "gorzka czekolada". Oczywiście, że matka dorastającego chłopaka, którego gra aktor Maciej Stuhr, okłamie go. Tym samym uniemożliwi spotkanie na dworcu, przed wyjazdem - ( Polska lat 68 - tych) "Rachel" do Israela.
Jakoś nie chce mi się śmiać, w tej "niby komedii" - patrząc na polskie charaktery, w nowej już "gorzko - słodkiej" polskiej produkcji, a nowej rzeczywistości.

Jest i wątek "Polski walczącej", jest i "Solidarność" także...
Jakby to za Powstania Warszawskiego.... jest i... "kocioł" w mieszkaniu sąsiadów.... Za chęcią pożyczenia szczypty soli... bez trudu, możesz do niego wejść (!), są tam prawdziwi milicjanci i ZOM - owcy.

Polski Don Kichote, filmowy Jan Bratek - poprzez ten kocioł - pozna samotność w więzieniu "wśród swoich", wyasymilowanie.
Z opresji i pomówień ratuje go "Radio Wolna Europa", któżby inny ?!... Ale tylko na chwilę,... w Niewłaściwym Czasie, nasz polski Don Kichote wpada po raz drugi... Tym razem za podrzucone bibułki Solidarności, podczas roznoszenia mleka !

Wszyscy pamiętamy jędrną Jagusię z "Krzyżaków" A. Forda, która da nadzieję i wielu synów w przyszłości.... Zbyszkowi z Bogdańca.
W Novej Polsce jędrna Kasia z "Obywatela" w końcu pójdzie do klasztora, bo... ; - śmiać się, czy płakać z głupiego losu tej dziewczyny ??!.... Na szczęście, przedtem jednak, uratuje i uszczęśliwi Ciało przede wszystkim, bohaterskiego Jana Bratka na wiele dni i tygodni... A polski papież Jan Paweł II pobłogosławi wiernego powstańca przeciw komunistom; ze Stolicy Apostolskiej.

Takie to te "polskie bohaterskie powstania": żwane dziouchy, szwarne chopy, i krzyż na drogę! Dobrze jest przedtem usta gorzką czekoladą i czarnymi malinami - wprost z polskich lasów - usta i piersi wysmarować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W ubiegłą niedzielę (projekca filmu przy pełnej sali w kinie "METROPOLIS" w HH obyła się w sobotę 12.12.2015 ) przyjechał wieczorem reżyser filmu "Obywatel" Pan Jerzy Stuhr. I tym razem sala /Caffeteria była wypełniona po najwyższe pięterka. - Tak więc patrząc, Polonia na Zachodzie, te "polskie charaktery" jest ciekawa nie tylko wiadomości z produkcji filmu, ale także wiadomości o Polsce, widzianej oczyma artysty - filmowca, wiadomości o reżyserze filmu; także tych bardzo osobistych.... o przebytej chorobie raka !
Pan Jerzy Stuhr bardzo podkreślał, iż działał i tworzył "za żelazną kurtyną". Opowiadał o swoich pracach jako wychowawca młodzieży aktorskiej nie tylko w kraju, ale i we Włoszech. Gdzie miał przynajmniej przez czas jakiś - tę możliwość nauczania i kontaktu z młodzieżą włoską, w szkołach teatralnych.

Ja w mojej recenzji, eseju - abstrachuję nieco od fabuły filmu,tj. dołanczam własne przeżycia z "polskim charakterem" z lat mojej młodości w Gdańsku ( furman z widłami ), oraz moich przeżyć i doświadczeń z "polskim charakterem" na miejscu, gdzie teraz żyję: w Hamburgu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie charaktery - ciekawy temat. Filmu nie widziałam to trudno się wypowiadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.