Facebook Google+ Twitter

W Noc Muzeów podpisz petycję dla dobra polskiej kultury

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-13 21:30

Poziom finansowania kultury lokuje Polskę na szarym końcu listy państw europejskich. Obywatele Kultury postulują zwiększenie wydatków państwa na kulturę do wysokości co najmniej 1 proc. budżetu. Okazją do wystąpienia z petycją będzie Noc Muzeów. Akcja rozpoczęła się już 7 maja na Festiwalu Doc Review w Warszawie, a jej pierwszy etap zakończy się Nocą Kultury w Lublinie – 5 czerwca.

 / Fot. mat.prasowePoziom finansowania kultury lokuje Polskę na szarym końcu listy państw europejskich. Dłużej nie wolno nam się z tym godzić. Postulujemy zwiększenie wydatków Państwa na kulturę do wysokości co najmniej 1 proc. budżetu. Aby postulat nasz był słyszalny chcemy – jak w przypadku obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej – zebrać co najmniej 100 000 podpisów poparcia pod petycją w tej sprawie.

Petycja w sprawie zwiększenia wydatków na kulturę

My niżej podpisani postulujemy zwiększenie wydatków państwa na kulturę do wysokości
co najmniej 1 proc. budżetu

Od 1989 roku kultura jest obiektem łatwych oszczędności państwa, które nie potrafi dostrzec cywilizacyjnych i rozwojowych wartości inwestycji w kulturę i edukację. W roku 2010 w budżecie państwa przeznaczono na kulturę – a to oznacza: na rozwój kreatywności, podnoszenie jakości życia, kształtowanie zdolności pozwalających mierzyć się z nowymi wyzwaniami – jedynie 0,36 proc. Polski nie stać już na ignorowanie kwestii dostępu do kultury.

To kultura jest zdolna wykreować wizję rozwoju, której Polsce ciągle brakuje. Żeby się rozwijać – potrzeba wizji, potrzeba wiedzy i potrzeba wyobraźni. To poprzez kulturę buduje się społeczny kapitał i porozumienie, poczucie wspólnoty i wyobrażenia przyszłości. To dzięki niej powstaje otwarte na zmiany i wyzwania, mobilne i tolerancyjne społeczeństwo. Dostęp do edukacji, nowoczesne programy rozwoju kultury i nauki oraz nowoczesne instytucje kultury budują twórcze, odpowiedzialne, obywatelskie społeczeństwo przyszłości.

Dążymy też do reformy podziału środków finansowych na kulturę. Mądrze zainwestowany 1 proc. pozwoli przywrócić w szkołach edukację dla kultury, walczyć z funkcjonalnym analfabetyzmem i wykluczeniem. Demokratyczny, społecznie użyteczny i społecznie kontrolowany system podziału środków zapobiegnie marnotrawieniu środków na biurokrację i doraźne cele.


Zakres i skala zmian, jakie w Polsce się dokonują, zależy od ludzi z wyobraźnią i ludzi zdolnych władać powszechną wyobraźnią. Ludzie uczestniczący w kulturze chcą i wiedzą, jak mądrze zmieniać świat.

Obywatele Kultury


Świetną okazją będzie Noc Muzeów (15 maja b.r.), kiedy kilkaset tysięcy ludzi w Polsce odwiedza muzea i inne przybytki kultury, potwierdzając tym samym, że kultura jest polskiemu społeczeństwu potrzebna. Akcję rozpoczynamy już 7 maja na Festiwalu Doc Review w Warszawie, a jej pierwszy etap kończymy Nocą Kultury w Lublinie – 5 czerwca.

Zaangażujmy się w te dni wszyscy w akcję, zbierając podpisy pod petycją, której wzór znajduje się w załączniku. Proponujemy Państwu włączenie się w akcję poprzez podjęcie na terenie swoich placówek następujących działań: nagłośnienie akcji poprzez własne kanały dystrybucji informacji, zorganizowanie w Noc Muzeów akcji bezpośredniego zbierania podpisów , przygotowanie we własnym zakresie (na podstawie załączonych w wiadomości grafik) „cegiełek” dla osób, które złożą swój podpis pod petycją, wydrukowanie i dystrybucja materiałów graficznych z hasłem „1 proc. na kulturę” promujących akcję, umieszczenie informacji o akcji na stronach internetowych instytucji kulturalnych, kontynuowanie akcji do 22 maja (w przypadku Lublina do 6 czerwca) tak, aby uzbierać wymagane ustawowo 100 000 podpisów.

Podpisane petycje zostaną przekazane do Kancelarii Premiera RP Donalda Tuska.
W przypadku województw, które nie mają koordynatora regionalnego, należy skontaktować się koordynatorką ogólnopolską, Pauliną Rymkiewicz, e-mail: p.rymkiewicz@gmail.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.