Facebook Google+ Twitter

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu. Przestawimy zegarki. Będziemy spać dłużej

W nocy z soboty 25 października na niedzielę 26 października 2014 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarków przesuniemy z godziny 3 na 2.

https://flic.kr/p/5yjhbk / Fot. Guy Sie/CC-BY-SA 2.0Zmiana czasu na terenie Unii Europejskiej następuje dwa razy w roku. Z czasu zimowego na letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca, a z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października. W Polsce reguluje je rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Do czasu letniego powrócimy 29 marca 2015 r.

Po co następuje zmiana czasu?

W założeniu zmiana czasu miała na celu efektywne korzystanie z światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii elektrycznej.

Gdzie na świecie następuje zmiana czasu?

Zmiana czasu nastąpi w tym roku we wszystkich krajach europejskich oprócz Islandii. W lipcu 2014 r., po trzech latach Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przywróciła podział na czas letni i zimowy. W 2011 r. zrezygnował z niego Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj także: Wybory samorządowe 2014. Wszystkie informacje o nadchodzących wyborach (informator)


Zmiana czasu następuje również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku z wyłączeniem niektórych regionów. W Ameryce Południowej stosuje się ją Chile, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. W części krajów Afryki obowiązuje czas letni. Zegarki przestawia się również w Syrii, Iranie i Izraelu. Czas letni nie obowiązuje w takich krajach jak Indie, Chiny czy Japonia - podaje PAP.

Kto wymyślił zmiany czasu?

30 kwietnia 1916 r. zegarki przestawili po raz pierwszy Niemcy. 1 października tego samego roku uczynili to drugi raz. Przykład z Niemiec wzięli Anglicy, a w 1918 r. również Amerykanie. W Polsce zmiany wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Później obowiązywały w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 r. nieprzerwanie, dwa razy w roku dokonujemy zmiany czasu. Pomysł wprowadzenia zmiany czasu przypisuje się Benjaminowi Franklinowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.