Facebook Google+ Twitter

W Nowym Roku będziemy płacić niższe podatki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 07:53

Wraz z rozpoczęciem 2009 roku weszły w życie zmiany, które pozwolą nam zachować część pieniędzy. Stanie się tak między innymi dzięki zmianie wysokości progów podatkowych.

Dotychczasowe trzy progi podatkowe: 19-, 30- i 40-procentowy zostały zastąpione dwoma: 18- i 32-procentowym.

Rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos wyjaśnia, że dzięki takiej zmianie około 8 miliardów złotych zamiast trafić do budżetu - zostanie w kieszeniach Polaków. Tak duże zmiany nie spowodują jednak problemów dla budżetu państwa, ponieważ zostały uwzględnione podczas jego planowania.

Nieznacznie zmienią się też zasady przekazywania jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego. Możliwość wsparcia tych organizacji uzyskają osoby, które będą korygowały swoje zeznania podatkowe, co dotąd nie było możliwe. Ponadto dane darczyńców, za ich zgodą, zostaną udostępnione organizacjom pożytku publicznego, aby mogły one podatnikom podziękować.

Wśród wprowadzonych od 1 stycznia zmian znalazło się również rozszerzenie ulgi rodzinnej na dzieci, które uczą się poza granicami kraju, co dotąd nie było możliwe. Ponadto przygotowując zeznanie podatkowe za ubiegły - 2008 rok będziemy mogli odliczyć składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za granicą. Dotąd możliwe było tylko odliczenie składek zapłaconych w Polsce, a zmiana wynika z konieczności dostosowania prawa polskiego do unijnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.