Facebook Google+ Twitter

W objęciach zmęczenia...

Kładziesz się spać po pracy - zmęczony, wstajesz z rana - zmęczony. I tak w kółko. Codziennie. Jakie są skutki choroby cywilizacyjnej o nazwie "syndrom chronicznego zmęczenia"?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. AKPASyndrom chronicznego zmęczenia po raz pierwszy opisano w 1988 r. I choć nie jest to choroba nowa, w ciągu kilkunastu ostatnich lat staje się coraz bardziej powszechna. Szacuje się, że w samej Ameryce i Europie Zachodniej cierpi na nią ponad pół miliona osób.

Bóle głowy, mięśni, stawów i gardła kołatanie serca, nadwrażliwość na leki i alkohol, objawy przeziębienia, apatia, problem z zasypianiem, bezsenność, częste budzenie się w nocy, stres, kłopoty z pamięcią, rozproszenie – to objawy chronicznego przemęczenia. Problem ten dotyczy ludzi w przedziale wiekowym 20 - 40 lat, ludzi aktywnych zawodowo, często piastujących odpowiedzialne stanowiska.

"Grypa Yuppie", jak nazwano ją w Ameryce (nazywana także „plagą yuppie”, ponieważ we wczesnych latach 80. cierpieli na nią przeważnie dobrze wykształceni i nieźle sytuowani trzydziestolatkowie) daje znać o sobie jak wstajesz z rana, jak jesteś w pracy, jak kładziesz się spać – wszędzie cię prześladuje. Jesteś niewyspany, ciągle w złym humorze lub w depresji, brakuje ci sił. Osłabiony organizm łatwiej poddaje się atakom wirusów.

Skąd to wszystko? Dotychczas nie ustalono jednoznacznie, co jest przyczyną tej choroby. Na podstawie objawów przypuszcza się jednak, że przyczyny mogą być różne, wliczając w to czynniki psychiczne, ale i fizyczne - niedobór żelaza we krwi, niski poziom cukru, alergia, bądź zakażenie grzybami pasożytniczymi.

CFS (chronic fatigue syndrome - zespół przewlekłego zmęczenia) może mieć swoje źródło w różnych sytuacjach stresowych, a także w obniżeniu odporności układu immunologicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Hamia
  • Hamia
  • 04.11.2010 11:40

tak tak,teraz trzeba się wziąć w garść

Komentarz został ukrytyrozwiń

brrr..zacząłem porównywać to wszystko z sobą, i aż strach..też wstaję zmęczony..niedosypiam..ale chyba to innych przyczyn:)hehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

na pewno stres wrzuca w to wszystko swoje 3 grosze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja od tygodnia tak wciąż jestem zmęczona :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

a się starałem:)dzieki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy tekst +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.