Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W objęciach zmęczenia...

Roman Trojanow
Roman Trojanow
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne AKPA
Kładziesz się spać po pracy - zmęczony, wstajesz z rana - zmęczony. I tak w kółko. Codziennie. Jakie są skutki choroby cywilizacyjnej o nazwie "syndrom chronicznego zmęczenia"?

Syndrom chronicznego zmęczenia po raz pierwszy opisano w 1988 r. I choć nie jest to choroba nowa, w ciągu kilkunastu ostatnich lat staje się coraz bardziej powszechna. Szacuje się, że w samej Ameryce i Europie Zachodniej cierpi na nią ponad pół miliona osób.

Bóle głowy, mięśni, stawów i gardła kołatanie serca, nadwrażliwość na leki i alkohol, objawy przeziębienia, apatia, problem z zasypianiem, bezsenność, częste budzenie się w nocy, stres, kłopoty z pamięcią, rozproszenie – to objawy chronicznego przemęczenia. Problem ten dotyczy ludzi w przedziale wiekowym 20 - 40 lat, ludzi aktywnych zawodowo, często piastujących odpowiedzialne stanowiska.

"Grypa Yuppie", jak nazwano ją w Ameryce (nazywana także „plagą yuppie”, ponieważ we wczesnych latach 80. cierpieli na nią przeważnie dobrze wykształceni i nieźle sytuowani trzydziestolatkowie) daje znać o sobie jak wstajesz z rana, jak jesteś w pracy, jak kładziesz się spać – wszędzie cię prześladuje. Jesteś niewyspany, ciągle w złym humorze lub w depresji, brakuje ci sił. Osłabiony organizm łatwiej poddaje się atakom wirusów.

Skąd to wszystko? Dotychczas nie ustalono jednoznacznie, co jest przyczyną tej choroby. Na podstawie objawów przypuszcza się jednak, że przyczyny mogą być różne, wliczając w to czynniki psychiczne, ale i fizyczne - niedobór żelaza we krwi, niski poziom cukru, alergia, bądź zakażenie grzybami pasożytniczymi.

CFS (chronic fatigue syndrome - zespół przewlekłego zmęczenia) może mieć swoje źródło w różnych sytuacjach stresowych, a także w obniżeniu odporności układu immunologicznego.

Poczuj się lepiej

W leczeniu choroby ważną role odgrywa odpowiednia ilość spokojnego snu, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, zajęcia sportowe:
Sen - należy spać co najmniej 8 godzin na dobę, chociaż niektórzy podają cyfrę „6”. Tak naprawdę nieważnie jest ile człowiek śpi, najważniejsze jest to, aby osoba budziła się z rana wyspana, czuła się wypoczęta. Jeżeli masz jednak problemy z zasypianiem, spróbuj zastosować domowe sposoby na bezsenność -
kąpiele relaksujące z olejkami, herbaty ziołowe z melisą i walerianą.

Aktywność fizyczna - zalecane są przez lekarzy spacery - maszerowanie w odpowiednim rytmie (3 minuty marsz, 3 minuty odpoczynek). Aerobik i ćwiczenia rozciągające wraz z technikami relaksacyjnymi - joga lub tai - chi, też bardzo korzystnie działają na stan naszego zdrowia.

Urlop - pomaga tak prosta sprawa życiowa jak urlop, (zalecane!!) z którego należy korzystać minimum dwa razy w roku, po dwa tygodnie. Pamiętajmy , że urlop musi być spędzony aktywnie, najlepiej jeżeli pozwala zapomnieć o stresujących zobowiązaniach w pracy.

Źródła:

http://www.wprost.pl/ar/?O=2610&C=57http://www.zdrowie.kobiety.net.pl/54,0,Syndrom-chronicznego-zmeczenia,780.html
http://www.wprost.pl/ar/12464/Zmora-yuppie/
http://www.zdrowebiuro.pl/wiosenne_zmeczenie.php
http://www.rabotaplus.com.ua/articles/2239.html#1
http://kobieta.wp.pl/kat,26377,title,,wid,8502084,wiadomosc.html?ticaid=16ccd&_ticrsn=5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto