Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33925 miejsce

W obliczu kryzysu finansowego

System finansowy powinien być przedmiotem zatroskania człowieka i ,,nie powinna nim kierować wyłącznie żądza zysku", gdyż w przeciwnym wypadku ,,traci głowę".

 / Fot. Wikipedia, Licencja GNUPrzypomnieli o tym biskupi francuscy w dokumencie na temat konieczności refleksji etycznej nad mechanizmami gospodarczymi.

W obliczu trwającego obecnie światowego kryzysu finansowego Rada do Spraw Rodzinnych i Społecznych Konferencji Biskupów Francji ogłosiła na początku października dokument zatytułowany ,,W sercu kryzysu: tworzyć kredyt, tworzyć zaufanie". Podkreślono w nim, że obecna sytuacja ,,wzywa nas do zadania sobie pytań na temat naszego stylu życia, naszego stosunku do pieniędzy, naszego sposobu korzystania ze swych oszczędności i zaciągania kredytu".

Autorzy przesłania witają z zadowoleniem ,,wysiłki rządów i przywódców politycznych, podejmowane w tej sytuacji", dodając, że ,,sprawą zasadniczą jest, aby środki te miały na celu wyłącznie podtrzymanie systemu finansowego, który ujawnił swe słabości i ich skutki dla ludzi".

Zakłada to refleksję etyczną i zaangażowanie - uważają hierarchowie francuscy, zapraszając do stawiania pytań o praktyki spekulacyjne oraz o ,,systemy opłacania i wynagradzania szefów instytucji finansowych, zwłaszcza wtedy, gdy doprowadzili oni do kryzysu lub gdy mogliby wyciągnąć z niego nieuprawnione korzyści".

Dokument sugeruje również ,,staranniejszą analizę obrotu pieniędzmi i lepsze rozpoznawanie ryzyka", a także ,,rozsądniejsze zaciąganie kredytów". Wyraża ponadto życzenie, aby ,,rynek finansowy, za pośrednictwem inicjatyw osób, sprawujących społecznie odpowiedzialne funkcje", został przekierowany na służbę gospodarce wydajnej i kształtowanej przez wymogi ochrony środowiska naturalnego".

Ufinansowienie gospodarki przyspieszyło globalizację i tym samym ,,ułatwiło przemieszczanie bogactw i technologii" - stwierdzili biskupi francuscy. Zwrócili ponadto uwagę, że działania te ,,były potężnym zaczynem dla projektów inwestycyjnych w krajach rozwijających się", podkreślając, że ,,gdy troska o człowieka - o każdego i o wszystkich ludzi - staje się priorytetem, odradza się też zaufanie".

Nie jest to pierwsze wystąpienie episkopatu Francji dotyczące ekonomii. W czerwcu ub.r. ogłosił on uwagi nt. spekulacji surowcami. Wezwał też instytucje finansowe, aby ich działania miały na celu dobro ogólne, a nie natychmiastowy zysk oraz do czuwania nad ryzykiem nadmiernego zadłużania się przedsiębiorców.

Na podstawie prasy katolickiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.