Facebook Google+ Twitter

W obronie Guantanamo

Czy można zabić osobę, aby uratować dziesięć? Guantanamo to jedno z tych miejsc z których istnienia nigdy nie będziemy dumni, ale za które w duchu jesteśmy wdzięczni. Cierpienie kilku osób, może bowiem uratować tysiące. Może już uratowało.

Więźniowie w bazie Guantanamo. Wikimedia Commons. / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Camp_x-ray_detainees.jpgTak jak w przyrodzie, gdy ścierają się ze sobą płyty tektoniczne, uwalniając w czasie trzęsień ziemi olbrzymie ilości energii, tak w stosunkach międzynarodowych, w relacjach między cywilizacjami, dochodzi do tarć, które uwalniają olbrzymią moc. Ta siła może być wykorzystana twórczo, jeśli tylko zostanie odpowiednio ukierunkowana. Niestety tak jak w świecie zachodu, nie ma na to pomysłu, tak ważna część świata islamu nie wykazuje ku temu woli. Pozostaje więc utrzymanie status quo, bezcelowe dążenie do wprowadzenia demokracji tam gdzie jej nie chcą i z góry skazane na porażkę próby zniszczenia "wielkiego szatana".

W tym sporze nie da rady wyłonić zwycięzcy, bo i tak wszystko rozbija się o wiarę w fundamentalne wartości i sposób wprowadzania ich w życie. O pewne bezdyskusyjne aksjomaty. Co więc pozostaje? O tym na czyją szalę w danej chwili przechyli się zwycięstwo, zadecyduje zapewne determinacja którejś ze stron. Nie chodzi oczywiście o ilość ściętych głów czy żołnierzy wysłanych na misje, ale bardziej o nieustępowanie pola drugiej stronie. Jednym z takich środków używanych przez "naszych" jest baza w Guantanamo.

Kubański koszmar


Ludzie z całego świata, często w bardzo brutalny sposób są porywani i transportowani do bazy na Kubie. Trzymani i traktowani, jak powiedział Donald Rumsfeld, „niemal” zgodnie z Konwencjami Genewskimi. To "niemal" wydaje się być słowem kluczowym. Więźniowie są torturowani tak psychicznie jak i fizycznie. W celu złamania, poddaje się więźniów działaniu psychodelicznej mieszanki ciężkiej muzyki i świateł stroboskopowych.

Zabrania się modlitwy, a znieważenia Koranu zdają się być na porządku dziennym. Uwłacza się godności ludzkiej. Bije. Opluwa. Poniewiera..Przytłaczająca większość zatrzymanych nie doczekała się do tej pory żadnych zarzutów, bodaj nikt nie został jeszcze skazany. Co więcej, znane są przypadki przetrzymywania miesiącami młodych ludzi, którzy okazują się zupełnie przypadkowymi więźniami, nie mającymi najmniejszego związku z terroryzmem. Wystarczy wymienić tylko Shafiqa Rasula, Asifa Iqbala i Rhuhela Ahmeda, trójkę przyjaciół, bohaterów głośnego "Droga do Guantanamo". To są porażające fakty.

Drobny szczegół


Ale my nie ucinamy głów naszym przeciwnikom.

Cienka czerwona linia


Osoby pracujące w Guantanamo, ich przełożeni i ci, którzy stoją na najwyższych szczeblach władzy stąpają po bardzo cienkiej linii. To linia oddzielająca to co ludzkie, cywilizowane od tego co barbarzyńskie, zwierzęce. Linia której przekroczenie będzie oznaczało przyjęcie metod przeciw którym de facto walczymy. Odrzucenie wartości, których chcemy bronić. Niektórzy w opiniach posuwają się jeszcze dalej określając Guantanamo zwrotem w kierunku tradycji faszystowskich obozów koncentracyjnych.

Ale gdzie leży ta linia? Czy możemy sobie pozwolić na cierpienia niewinnych ludzi w imię „słusznej sprawy”? A może nawet morderstwo w imię większego dobra byłoby usprawiedliwione? Czy tortury są usprawiedliwione tylko wobec tych, co do których winy mamy pewność, czy również w stosunku do „tylko” podejrzanych? Albo w ogóle uznać kwestię sprawiedliwości za nieistotną i za wszelką cenę, wszelkimi dostępnymi środkami starać się bronić i szerzyć tzw. demokrację?

Ku zderzeniu?


Fakty są takie, że nasi przywódcy, liderzy świata zachodniego, muszą mieć naprawdę marnych doradców, albo jakiś głębszy plan, którego znaczenia, my maluścy nie jesteśmy w stanie pojąć. Brak pomysłu na Afganistan, bezmyślne działania w Iraku, nieudolność w długofalowym planowaniu stosunków między cywilizacjami, a przede wszystkim i w pierwszej kolejności uznawanie swojej kultury oraz swoich wartości za jedynie słuszne i jedyne wartościowe świadczy na niekorzyść decydentów. Ich posunięcia doprowadziły nas na faktyczny skraj huntingtonowskiej wojny cywilizacji. Starcia w którym druga strona jest w stanie skorzystać z każdej dostępnej metody. Absolutnie każdej.

Ostatni bastion


Guantanamo to efekt uboczny bezmyślnej polityki Stanów Zjednoczonych. Ich działania wplątały Europę w konflikt, którego można było uniknąć lub chociaż inaczej ukierunkować. Ale o to jesteśmy w sytuacji wymagającej zdecydowanych działań. Niestety nie wypracowaliśmy zbyt wielu instrumentów, które pozwalają dawać skuteczny odpór napierającemu islamizmowi, a świat islamu zdaje sobie nie radzić z patologiami. Baza na Kubie i metody jakimi się tam operuje jest niestety jednym z nielicznych narzędzi jakimi dysponujemy. To jedno z tych miejsc z których istnienia nigdy nie będziemy dumni, ale nie mamy zbyt wielkiego pola manewru w punkcie historii w którym się teraz znajdujemy.

Bez miłości, ale z głową


Nas i ich różni tylko tradycja i sposób w jaki oddajemy cześć Bogu. I chciałbym, żeby, jak nauczał Jan Paweł II, wszelkie spory można było rozwiązywać miłością. Niestety kiedy kolejni misjonarze tracą w bestialski sposób życie, w mediach widać ucinane głowy, a mieszkańcy zachodnich miast żyją w coraz większym strachu i paranoi, miłość przestaje być środkiem. Kolejnym incydentom, jeśli w przypadku Nowego Jorku, Bali, Londynu czy Madrytu słowo incydent jest właściwym, stają się takie miejsca jak Guantanamo, bo na polityków nie można liczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Jestem przerażony tym tekstem. Wg Ciebie można przetrzymywać przez 5 lat osobę w obcym kraju, bijąc ją, torturując, upokarzając a potem powiedzieć "Sorry, ale myśleliśmy, że naprawdę byłeś terrorystą"?
A wiesz, że niedawno brytyjski parlament uchwalił ustawę, wg której KAZDY obywatel brytyjski może zostać deportowany do USA bez wcześniejszej zgody sądu? Boję się, że obudzę się kiedyś w kraju, w którym Ty będziesz siedzieć w więzieniu, ktoś inny będzie torturowany, a ja będę musiał pisać dla gazetki w podziemiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kobietę w chuście postrzegamy jako zacofaną, a to taka sama manifestacja religinjości jak np. noszenie krzyżyka."

Piszę coś na ten temat właśnie. Może i opublikuję.

A teraz zastanawiam się, czy aby nie dać minusa za ten tekst tutaj. Konkretnie chodzi mi o ostatni paragraf, który jest niezrozumiały. Bo co znaczy to zdanie:

"Kolejnym incydentom, jeśli w przypadku Nowego Jorku, Bali, Londynu czy Madrytu słowo incydent jest właściwym, stają się takie miejsca jak Guantanamo, bo na polityków nie można liczyć. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ktoś planuje zamach terrorystyczny to przecież nie napada na bank, tylko stara się działać w ukryciu nie zwracając na siebie uwagi. Mocno naciągana ta argumentacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smoku: 'no wlasnie, ale idealy islamu tez sa naginane i relatywizowane. w tym kontekscie czym jest walka o przetrwanie? przetrwanie - w sensie kogo i czego...'

I to jeszcze jak te ideały islamu są naginane! Problem w tym, że poglądy rozkrzyczanej mniejszości, fundamentalistów, są przenoszone na całą społeczność. Kobietę w chuście postrzegamy jako zacofaną, a to taka sama manifestacja religinjości jak np. noszenie krzyżyka.
Islam nie jest jednorodny, tak naprawdę jest niesamowicie podzielony. Nie mówi się tego wyraźnie ale walczące między sobą bojówki religijne w Iraku, wykorzystują religię jako pretekst do zdobycia władzy. Motyw stary jak świat.

Co do terroru masowego: Al-Kaida okazała się b.innowacyjna i nowoczesna, wymyśliła WTC i przewidziała jaki będzie efekt medialny. Czy na pewno europejscy terroryści nie poszliby tą drogą? Terrorysta jest w końcu terrorystą, liczy się cel, a nie środki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No a przestepcy ktory napadnie na bank... to kwestia tego kto na kogo moze doniesc... uspione komorki... nie da sie zlikwidowac wszystkich, ale jedna wycieta, to zawsze punkt dla nas :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm...
"Kolejnym incydentom mogą zapobiec takie miejsca jak Guantanamo, bo na polityków nie można liczyć."

A na jakiej podstawie uważasz, że mogą zapobiec? Że niby takiemu terroryście, który się planuje wysadzić w zamachu ma robić różnicę, czy w razie niepowodzenia trafi do Guantanamo czy do normalnego więzienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

>>Opinie ignorantów zza biurek zadecydowały...

opinie ignorantow byly opiniami ignorantow. nie przewidzialy miedzy innymi ze w miasto, tu za amerykanskimi czolgami wyjda biedacy i przestepcy z saddam city ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poeta, tak ceniony... chybil ze slowami, za co przeprasza. Chodzilo o cos w desen "moga zapobiec".

>>którego artykuł o zderzeniu cywilizacji ukazał się 15 lat temu
doceniam kogos, kto ma swiadomosc istnienia artzkulu, a nie jedynie ksiayki :)

z reszta komentarza skawela sie zgadzam, ale zwracam uwage ze terror lewicowcow czy separatystow nie mial charakteru masowego - vide baskowie ktorzy jednak celuja w pojedynczych przedstawicieli wladzy. b-m to przeszlosc. zgadzam sie przy tym ze a-q to kolejny szyld, co wiecej byla opcja na zlapanie bin-ladena, ale ktos w waszyngtonie powiedzial "niet", co ladnie opisano w "jawbreakerze" (polecam).

>>jeśli ideały Zachodu można dowolnie naginać i relatywizować, to nie wiem czy rzeczywiście warto ich w ogóle bronić. Może już uczciwiej powiedzieć, że jesteśmy tacy sami i walczymy o przetrwanie za wszelką cenę.

no wlasnie, ale idealy islamu tez sa naginane i relatywizowane. w tym kontekscie czym jest walka o przetrwanie? przetrwanie - w sensie kogo i czego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obarex: 'I opinie ignorantow (ekspertow zza biurka, z lewackiej lektury) tez'.

Opinie ignorantów zza biurek zadecydowały inwazji na Irak. Niektórym widocznie trudno było uwierzyć, że przeciętny obywatel kraju arabskiego martwi się, co włoży następnego dnia do garnka, a gdzieś ma mułłów i własną skorumpowaną elitę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kolejnym incydentom, jeśli w przypadku Nowego Jorku, Bali, Londynu czy Madrytu słowo incydent jest właściwym, stają się takie miejsca jak Guantanamo, bo na polityków nie można liczyć."

Kompletnie nie rozumiem tego zdania. Co poeta chciał przez to powiedzieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.