Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10866 miejsce

"W obronie jaskiniowca" w Teatrze kamienica. Emilian Kamiński na swoje 60-lecie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-07-09 11:08

Założyciel Teatru Kamienica 10 lipca obchodzi 60. urodziny. Emiliana Kamińskiego będzie można zobaczyć w monodramacie "W obronie jaskiniowca".

Jubileusz 60. urodzin Emiliana Kamińskiego. Aktor i reżyser, założyciel warszawskiego Teatru Kamienica oraz Fundacji Atut 10 lipca 2012 roku obchodzić będzie 60. urodziny.

Emilian Kamiński ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Od kwietnia 2009 roku prowadzi swój teatr– Teatr Kamienica, gdzie po latach przerwy powrócił z monodramem „W obronie jaskiniowca”.

 / Fot. Wikipedia, Andrzej Piasecki, GNU 1.2, CC 3.0„Moim marzeniem było zbudowanie teatru, który będzie nawiązywał do czasów, w których Warszawa była Paryżem Północy” – powiedział Emilian Kamiński. „I udało się, w samym sercu Warszawy powstał Teatr Kamienica” – dodał.

Życiorys:

Emilian Kamiński (ur. 10 lipca 1952 roku w Warszawie)- aktor i reżyser. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował zaraz po uzyskaniu dyplomu rolą D’Artagnana w spektaklu „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa w reżyserii Macieja Borowicza. Następnie Tadeusz Łomnicki zaproponował mu etat w prowadzonym przez siebie Teatrze na Woli.

W latach 1977- 83 Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, w tym w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.

Od 1983 roku na trzynaście lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu „Brel” wg piosenek Jacquesa Brela.
Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia (1989, 2002), Rozmaitości (1990), Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, (gdzie odniósł sukces jako Janosik w muzycznym przedstawieniu Ernesta Brylla „Na szkle malowane” (1993) w reżyserii Krystyny Jandy oraz zagrał w swojej autorskiej sztuce „Romans” (1996) w reżyserii Roberta Glińskiego), Muzycznym Roma (1999), Studio Buffo (jako Pan Capuletti w głośnym musicalu Janusza Józefowicza „Romeo i Julia” (2004) oraz Rampa na Targówku (2006). W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego.

Jego dorobek filmowy to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu kreacja malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985 rok). W ostatnich latach dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w Komediach Jacka Bromskiego, „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

Obecnie Emiliana Kamińskiego można zobaczyć w Teatrze Kamienica, w komedii „W obronie jaskiniowca”, w spektaklu „Testament cnotliwego rozpustnika” , w którym wciela się w grzesznego Don Juana. Występuje także, m.in. u boku Justyny Sieńczyłło i Katarzyny Skrzyneckiej w komedii muzycznej „I tak Cię kocham”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.