Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11714 miejsce

W obronie Katarzyny W. - "Apel psychologów"

"Powyższe zachowanie, polegające na posługiwaniu się przez psychologa diagnozą psychologiczną czy psychologiczną interpretacją w innych okolicznościach, w szczególności publicznie, jest aktem przemocy".

Apel psychologów / Fot. Print Screen"Od pewnego czasu z niepokojem obserwujemy medialne wystąpienia psychologów, którzy publicznie diagnozują i interpretują zarówno osobowość, jak i zachowanie osób zazwyczaj sobie nieznanych, a znajdujących się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Czynią to nie zawsze kompetentnie, czasem z użyciem pseudonaukowej terminologii." - tak zaczyna się list otwarty skierowany do Środowiska polskich psychologów. W dalszej części dokumentu autorzy zarzucają swym kolegom po fachu wykorzystywanie dostępnej im wiedzy dla zaspokojenia potrzeb mediów, a nie dla dobra człowieka - "Działania takie stoją w rażącej sprzeczności z zasadami Kodeksu Etyczno - Zawodowego Psychologa, obowiązującego w naszym kraju, i zgodnego z podobnymi regulacjami międzynarodowymi."

Z dalszej części opublikowanego na stronie petycje.pl tekstu wynika, iż sprzeciw wyrażony w liście podyktowany jest nie tyle ogólną tendencją, lecz zachowaniem konkretnych, wskazanych osób - m.in. prof. Zbigniewa Nęckiego i mgr Teresy Gens, których ostatnie publiczne wypowiedzi "przyczyniają się do stygmatyzacji osób, których dotyczą, a nawet do eskalacji nienawiści wobec nich."
Choć w liście, nie pada nazwisko osoby "poszkodowanej", to nie trudno wywnioskować, że list dotyczy Katarzyny W. i jest odpowiedzią m.in. na rozmowę prof. Zbigniewa Nęckiego z "Super Expressem", w której to wypowiadając się o "matce Madzi" użył słów : "To seksualna wampirzyca. Oceniając jej zachowanie, często wyzywające i zalotne, jestem pewien, że miała bardzo silne seksualne zainteresowania, duże potrzeby, różnych partnerów i bujne fantazje" oraz na liczne zarówno telewizyjne jak i prasowe wystąpienia jego "koleżanki po fachu" - "Psycholog sądowy Teresa Gens jest zdania, że biorąc pod uwagę dowody prokuratury sąd nie uniewinni W. Matka Madzi zostanie skazana na więzienie, ale odsiedzi za kratkami maksymalnie 11 lat. Według Teresy Gens podczas procesu W. będzie próbowała podtrzymywać wersję, że jest niewinna i w żadnym wypadku nie wskaże swoich wspólników. Chociaż wciąż wiele wątpliwości budzi przebieg zbrodni, szczególnie ukrycia zwłok Madzi pod bardzo ciężkim kamieniem, to W. nie pogrąży nikogo, nawet gdyby okazało się, że nie działała sama. Psycholożka nadal nie wyklucza, że w całą sprawę był zamieszany Bartek Waśniewski."
Powyższe zachowanie, polegające na posługiwaniu się przez psychologa diagnozą psychologiczną czy psychologiczną interpretacją w innych okolicznościach, w szczególności publicznie, zdaniem apelujących, jest aktem przemocy.

Na koniec autorzy zachęcają wszystkich psychologów - "osoby przychylające się do postulatów i wyrażające troskę o przestrzeganie zasad etycznych zawodu" do wsparcia wyrażonego podpisem. Jak dotąd pod dokumentem numer 9329 znalazło się ponad 200 podpisów "za" i 1 "przeciw".

Osobą mającą odmienny pogląd jest pan Tomasz Witkowski z Wrocławia, który jako pełne uzasadnienie swego stanowiska wskazuje link. W jego wypowiedzi przeczytać możemy m.in. - "Punkt 11 "Zasad ogólnych" Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologów PTP mówi: „Krytyczna ocena pracy i działalności innych psychologów nie powinna mieć charakteru deprecjonującego osobę i w żadnym przypadku nie może służyć do rozgrywek osobistych. Psycholog powstrzymuje się od wydawania takich ocen w obecności osób postronnych, dbając o nie podważanie zaufania do psychologii i psychologów.” Znam ten zapis niemal na pamięć, bo rzucano mi nim w twarz wielokrotnie -aby przestrzec, powstrzymać, upokorzyć albo po prostu z braku innych argumentów. Łamałem go i łamię świadomie bo nie jestem członkiem PTP i nie akceptuję stworzonego przez nich Kodeksu, który przedkłada dobro psychologów nad dobro ich klientów. Pod protestem „Przeciw psychologii na odległość” podpisało się jednak wiele osób, które reprezentują Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Publiczne krytykowanie zachowania prof. Zbigniewa Nęckiego i mgr Teresy Gens łamie zasady Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologów".


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

@gra K, pisząc w komentarzu zdanie "matka Madzi", którą możemy nazwać jedynie Katarzyną W." miałam na celu tylko i wyłącznie fakt, iż zgodnie z prawem obowiązuje nas zakaz pisania nazwiska oskarżonej, co niestety nie odnosi się do również sądzonych , tyle ,że na łamach internetu psychologów, o których nikt nie napisał Teresa G. , czy Zbigniew N.

Mnie również nie podobają się wypowiedzi pana Nęckiego, brzmią wulgarnie i mało profesjonalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zadaniem psychologów jest poprawa zdrowia społeczeństwa więc albo to czynią albo powinni się uczyć... przejść terapię a może nawet zrezygnować z wykonywania zawodu. Tak czy owak należy pamiętać, że człowiek to osoba kierująca się uczuciami, rozumem lub pożadaniem albo mieszanką tych trzech więc cóż dziwnego, że czasem bywał bestią a czasem bogiem... dlatego trzeba - dla własnego szczęścia - uczyć siebie i innych prawa i rozwijać uczucia a tego na pewno nie czyni się rzucaniem kamieniami w kogokolwiek. Przestępcy to także ofiary najczęściej społeczenstwa, które wychowuje ich między innymi szczując na Policję, przeciwników politycznych czy religijnych a także publikując demoralizujące materiały, do których mozna zaliczyć horrory usiłujące rośmieszyć widza morderstwami i różnymi bestialstwami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.02.2013 08:51

Moim zdaniem sprawa Katarzyny W. i ewentualne jej problemy psychologiczne powinny być omawiane na forum społecznym dopiero po zakończonym procesie.
To co się robi obecnie jest nie do zaakceptowania i moim zdaniem jest naruszeniem prawa oraz etyki, co prowadzi do ferowania 'linczowego' wyroku przed zakończeniem procesu.

Nie podoba mi się wypowiedź prof. Z. Nęckiego, który winien wykazać mądry dystans i nie pozwolić emocjom zapanować nad swoimi słowami.
Nie podoba mi się również zaopatrywanie w cudzysłów "matka Madzi" oraz zdanie w komentarzu autorki: "matka Madzi", którą możemy nazwać jedynie Katarzyną W." - bo czy to się podoba czy nie, Katarzyna W. JEST matką Madzi. Autorka też wyręczyła sędziego (lub sędzinę) i już wydała wyrok. A nie ma prawa!

Oto do czego prowadzi przedwczesne ujawnianie szczegółów sprawy i prowadzenie polemik przed jej wyjaśnieniem w całości i do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze coś. Wymienionym w apelu psychologom zarzuca się, że publicznie diagnozują nieznane im osoby, co nie jest prawdą. Wielokrotnie oglądałam i czytałam wywiady z panią Gens (chociażby w Gali), gdzie nim odpowiedziała na pytanie :"Zdaniem badających ją psychologów Katarzyna jest w pełni poczytalna. Polemizowałaby Pani z taką diagnozą?"- zaznaczyła "Nie badałam jej, więc nie mam do tego prawa (...)"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli założymy, że "matka Madzi", którą możemy nazwać jedynie Katarzyną W. jest narażana publicznie na rosnącą nienawiść, to na co, za sprawą tego apelu narażeni są wymienieni (tytuł, imię i pełne nazwisko) : mgr Teresa Gens i prof. Zbigniew Nęcki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda to pojęcie bardzo szerokie . Zazwyczaj zależy od miejsca siedzenia.
http://www.youtube.com/watch?v=NE4LfdZkB8s

Komentarz został ukrytyrozwiń

A więc mamy kolejną (po dziennikarzach) grupę zawodową, która rozgrywa publicznie interesy w stylu "moja prawda jest najmojsza" szczególnie, że jednym dana jest możliwośc brylowania w telewizji - inni mogą się "tylko" wypisywać, co jest o wiele słabszą reklamą ich umiejętności.
Tymczasem toczy się proces publiczny, poszlakowy, a liczni w naszym kraju zwolennicy kary śmierci czekają z nadzieją na kawałek sznura wisielca, który podobno przynosi szczęście jego posiadaczowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.