Facebook Google+ Twitter

W obronie naszych emerytur (z pomocą ZUS-owi)

Trzeba pogodzić się z tym, że ten wstrętny i nieefektywny ZUS będzie nas miał "w swojej opiece" jeszcze przez długie lata. Pomóżmy zatem sobie. Poniżej propozycja jak to zrobić. Niestety, bez udziału polityków się nie obejdzie...

W Wiadomościach24.pl i w innych internetowych przestrzeniach, podobnie zresztą w prasie i telewizji, co rusz pojawia się temat klęski emerytalnej, niechybnie czekającej Polaków. Pozwolę więc sobie na przypomnienie swej propozycji sprzed równo dekady (przypomnienie, choć propozycja zgłoszona była wtedy Ministerstwu Finansów i ... kompletnie zignorowana, więc śladu w postaci publikacji po niej nie ma).

Oparta ona jest w znacznym stopniu o sprawdzone rozwiązania kanadyjskie, choć modyfikacje, które proponuję czynią z niej odrębny instrument finansowy. Istniejące obecnie zobowiązania do odprowadzania składek do ZUS i/lub OFE nie uległyby żadnej zmianie, co powinno zneutralizować potężne (finansowo i politycznie) lobby żyjące z tych instytucji (OFE dla uproszczenia też nazywam instytucją).

Otóż rząd, a rząd Platformy i PSL-u jest jedynym, z którym można wiązać niewielką, ale jednak, nadzieję na wprowadzenie projektu w życie, wprowadzić mógłby od najbliższego roku podatkowego (np. od 2011, wcześniej się po prostu nie da przeprowadzić odpowiedniej ustawy) zmodyfikowany „trzeci filar” emerytalny. Byłyby to indywidualne i prowadzone przez posiadacza Zarejestrowane Rachunki Emerytalne. Rachunek mógłby być prowadzony w każdej instytucji, podlegającej kontroli Komisji Nadzoru Bankowego.

Jego istotą jest wyłączenie z bieżącego opodatkowania środków tam zdeponowanych i zysków z nich realizowanych. Oznacza to także odpisywanie tej kwoty od podstawy opodatkowania w danym roku. Opodatkowanie jest odroczone do momentu likwidacji, czyli albo zamiany na emeryturę (rentę) kapitałową, albo do indywidualnych wypłat z rachunku przez właściciela. Wtedy suma wypłacona z rachunku lub kwota corocznej emerytury opodatkowana byłaby na zasadach ogólnych, jako część dochodu osobistego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.