Facebook Google+ Twitter

W obronie wymiaru sprawiedliwości

Organizacje pozarządowe wydały wspólne oświadczenie stanowisko w sprawie ostatnich wypowiedzi wysokich przedstawicieli Państwa skierowanych – w ich opinii - przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

Organizacje pozarządowe: Polska Sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników (ICJ), Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zajęły we wspólnym oświadczeniu stanowisko w sprawie ostatnich wypowiedzi wysokich przedstawicieli Państwa skierowanych – w ich opinii - przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Szczególne zaniepokojenie wzbudza napastliwa krytyka Trybunału Konstytucyjnego i jego wyroków. Organizacje zwracają uwagę, iż jest to niebezpieczny precedens, który „ nie służy budowaniu szacunku dla instytucji publicznych. Podważa też szacunek do tych, którzy takie wypowiedzi formułują i zagraża stabilności prawnej Państwa”.
Jako przykład pozbawionej merytorycznych podstaw krytyki zostało podane pomówienie ministra sprawiedliwości pod adresem sędziego z Katowic o przyczynienie się do katastrofy budowlanej – zawalenia się hali targowej, w której zginęło 65 osób i korupcję. Niepokój wzbudziła m.in. również wypowiedź Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który po wydaniu przez Sąd Lustracyjny orzeczenia w sprawie Zyty Gilowskiej stwierdził, że na uzasadnienie orzeczenia miało wpływ pochodzenie społeczne sędziny. Autorzy oświadczenia stwierdzają, iż „władza sądownicza, jak każda władza w państwie demokratycznym, podlega kontroli i krytyce, ale gdy takiej krytyce poddaje ją Prezydent lub Minister Sprawiedliwości, musi być to zawsze ocena rzetelna i wyważona, pozbawiona kontekstu politycznego i emocji. Kiedy tak nie jest, autorytet Państwa narażony jest na niepowetowane szkody”. Jakie były powody tego wystąpienia i jaki cel przyświecał wymienionym organizacjom? O komentarz poprosiłam dr hab. Zbigniewa Lasocika, prezesa Polskiej Sekcji ICJ:
- Sformułowanie takiego stanowiska było w środowisku prawniczym dyskutowane od jakiegoś czasu. Formalnie inicjatywa wyszła od Międzynarodowej Komisji Prawników, ale faktycznymi inicjatorami byli profesorowie prawa i działacze praw człowieka oraz sędziowie, którzy zwracali uwagę na problemy związane z politycznymi ocenami wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o umacnianie rządów prawa poprzez budowanie niezależnego i niezawisłego wymiaru sprawiedliwości. Taki wymiar sprawiedliwości jest potrzebny nam wszystkim. Jesteśmy przekonani, że z naszej perspektywy, bezstronnego obserwatora wyposażonego w okulary utrwalonych standardów prawnych i zwyczajów, lepiej widać negatywne zjawiska. Chcemy o nich mówić otwarcie. Uznajemy, że mamy do tego prawo i chcemy z tego prawa korzystać. W interesie nas wszystkich, również tych, którzy sprawują władzę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.