Facebook Google+ Twitter

W oczekiwaniu na ośrodek Caritasu w Chełmży

Toruński Caritas od kilku lat planuje wybudowanie w Chełmży diecezjalnego ośrodka wsparcia. Jak do tej pory, zamierzenia nie znalazły urzeczywistnienia.

Sprawa ciągnie się od dość dawna. Efektem starań Caritasu było wydanie przez burmistrza 27 sierpnia 2008 roku zarządzenia, na mocy którego zdecydowano o sprzedaży, w trybie bezprzetargowym, działki na rogu ulic Hallera i Polnej. Cenę nieruchomości ustalono na ponad 146 tys. zł brutto. Następnego dnia radni podczas sesji jednogłośnie podjęli uchwałę o udzieleniu bonifikaty od sprzedaży działki, w wysokości 99 proc. Jako uzasadnienie podano zamiar prowadzenia przez Caritas Diecezji Toruńskiej działalności charytatywnej i opiekuńczej.

Szlachetne planyNa nabytej od miasta, uzbrojonej działce o powierzchni ponad 0,36 hektara, organizacja chce wybudować ośrodek wsparcia, w którym znajdzie się noclegownia, schronisko, mieszkania chronione, świetlica środowiskowa i magazyny żywności. Na 500 metrach kw. prowadzona byłaby działalność opiekuńczo-wychowawcza, rehabilitacyjna skierowana do dzieci oraz interwencyjna, odpowiadająca na bieżące potrzeby mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Jak się dowiedzieliśmy, Caritas złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Od tego, czy je otrzyma, uzależnia w dużym stopniu powodzenie przedsięwzięcia.


Pomoc z budżetu miastaTakże chełmżyńskie władze pomagają, jak mogą. Poza wspomnianą bonifikatą na zakup działki, w tegorocznym budżecie zarezerwowano 150 tys. zł na wykupienie pomieszczeń w planowanych obiektach Caritasu.- Te pieniądze są udziałem miasta w inwestycję, realizowanym poprzez wykup mieszkań chronionych.- tłumaczy burmistrz Jerzy Czerwiński - Powstanie trzy etapowy ciąg wychodzenia z bezdomności. Mieszkania socjalne są na końcu tego procesu, przeznaczone są dla osób, które już poradziły sobie z bezdomnością i same się utrzymują, a kolejnym etapem jest usamodzielnienie się.- dodaje burmistrz. Z pewnością tego typu rozwiązanie poprawiłoby sytuację osób bezdomnych w Chełmży,zwłaszcza po głośnym zamknięciu latem hotelu socjalnego. Budowa ośrodka miała rozpocząć się już w 2008 roku, jednak kiedy naprawdę ruszy, Caritas nie udzielił odpowiedzi. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że inwestycja w końcu zostanie zrealizowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I nie ma na co czekać działka zmieni szybko właściciela reszta sie rozejdzie na tak zwane sprawy organizacyjne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.