Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1374 miejsce

W oczekiwaniu na transplantację wątroby

W przypadku przewlekłej niewydolności wątroby, gdy zostaną już wyczerpane wszystkie możliwości leczenia i pojawią się znamiona jej niewydolności, powinien zostać wykonany przeszczep.

Operacja/ Wiipedia / Fot. Wikipedia/ Operating theatreCC BY-SA 3.0Musi być on jednak przeprowadzony zanim dojdzie do załamania czynności całego organizmu - w tym czynności nerek, płuc, serca oraz mózgu.

Przed ostatecznym zakwalifikowaniem do transplantacji chory musi przejść szereg badań dodatkowych, których celem jest określenie zaawansowania niewydolności wątroby oraz stan innych narządów i warunków anatomicznych istotnych dla wykonania tak skomplikowanej operacji.

Podczas kwalifikacji do przeszczepienia wątroby muszą być przeprowadzone badania morfologii i oceny krzepnięcia krwi, stężenia bilirubiny i enzymów wątrobowych, zdjęcie rtg klatki piersiowej, ultrasonografia jamy brzusznej, CT, endoskopowe badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz badania czynności nerek i wydolności płuc, badania ginekologiczne u kobiet, ocena kardiologiczna, a także ocena przebytych zakażeń wirusowych, stanu żywienia i rozmowa z konsultantem - psychologiem lub psychiatrą.

Są to żmudne badania, które muszą jednak być wykonane, ponieważ kwalifikacja do transplantacji wątroby, jest dla cierpiących na marskość wątroby, czy pierwotnego raka wątroby( HCC) jedyną szansą.

"Bomba z opóżnionym zapłonem" - czyli rak o nazwie HCC


Ostateczna jednak decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do przeszczepu wątroby z reguły zostaje podjęta podczas "narady komisji", w skład której wchodzą specjaliści chirurgii transplantacyjnej, hepatologii, anestezjologii, psychologii oraz innych dziedzin medycyny (w razie potrzeby).

Komisja ta, poza objawami wskazującymi na konieczność przeszczepienia wątroby musi również wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które stanowią przeciwwskazanie do kwalifikacji pacjenta do transplantacji.

Do czynników tych zalicza się m.in.: zakażenie wirusem HIV, chorobę nowotworową poza wątrobą, aktywną chorobę alkoholową, zaawansowane choroby serca oraz trwałe nadciśnienie płucne, cechy trwałego i ciężkiego uszkodzenia mózgu czy aktywne zakażenie uogólnione (bakteryjne lub grzybicze).

W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby w Warszawie na Banacha, czas kwalifikacji trwa około 2 tygodnie.

Nadczłowiek z ludzkim sercem - prof. dr hab. n.med. M. Krawczyk


Bezpośrednio przed transplantacją wątroby u pacjenta przybyłego do szpitala przeprowadza się szereg badań, które są niezbędne i mają na celu przygotowanie go do operacji przeszczepu. W tym czasie wykonuje się ogólne badanie przedmiotowe, rtg klatki piersiowej, ekg, pobiera się krew do badań laboratoryjnych i w celu skrzyżowania krwi oraz pobiera się mocz, kał i wymaz z gardła do badań bakteriologicznych.

Czasem bezpośrednio po przybyciu pacjenta do szpitala podawane mu są doustne antybiotyki, mające na celu odkażenie przewodu pokarmowego.

Tuż przed operacją z pacjentem przeprowadzana jest rozmowa dotycząca przeszczepu, w której bierze udział chirurg i anestezjolog. W jej trakcie odpowiadają oni na wszystkie ewentualne pytania i wątpliwości pacjenta oraz proszą go o podpisanie zgody na operację transplantacji wątroby i zgody na znieczulenie do operacji.

Podstawową i najczęściej stosowaną techniką chirurgiczną przeszczepienia wątroby jest opracowana ok. 25 lat temu technika polegająca na operacyjnym usunięciu "chorej" wątroby pacjenta i wstawieniu w jej miejsce zdrowego narządu pochodzącego od dawcy.

Jest to jedna z najtrudniejszych operacji w całej chirurgii. Bierze w niej udział co najmniej 4-5 chirurgów, 2 anestezjologów oraz 5-6 pielęgniarek i może ona trwać od 6 do nawet 20 godzin.

Najczęściej operację transplantacji wątroby rozpoczyna się poprzez wykonanie poprzecznego cięcia pod obu łukami żebrowymi z pionowym rozcięciem w linii środkowej do mostka (w kształcie znaku "mercedes").

Następnie chorą wątrobę odłącza się od czterech dużych naczyń krwionośnych i od przewodu żółciowego, który odprowadza żółć z wątroby do jelita.

Włączenie wątroby dawcy w obieg krwi pacjenta wymaga ponownego zespolenia wszystkich naczyń krwionośnych (doprowadzających oraz odprowadzających krew). Konieczne jest także odtworzenie dróg żółciowych poprzez zespolenie przewodu żółciowego wątroby i pacjenta.

Czasem, w zależności od stanu ogólnego pacjenta oraz praktyki środka transplantacyjnego, podczas operacji stosuje się tzw. omijające krążenie pozaustrojowe, którego celem jest zmniejszenie strat krwi oraz poprawę czynności układu krążenia i serca, szczególnie w momencie gdy chora wątroba jest już usunięta, a zdrowy narząd nie jest jeszcze włączony w przepływ krwi.

Na zakończenie operacji w jamie brzusznej pacjenta pozostawia się zwykle 2 dreny, które są kolejno usuwane w okresie pooperacyjnym a czasem także dodatkowo trzeci dren w przewodzie żółciowym odprowadzający żółć do specjalnego zbiorniczka umieszczonego na jego końcu. Dren dodatkowy po ok. 2 tygodniach zostaje odłączony od zbiorniczka i zaciśnięty, a następnie usunięty - ale dopiero wtedy, gdy badania radiologiczne wykażą prawidłowe zagojenie się połączenia przewodów żółciowych.

Hepatocellular carcinoma, czyli rak wątroby HCC / Fot. WikipediaPo zakończeniu operacji transplantacji wątroby pacjent zostaje umieszczony w pooperacyjnym oddziale intensywnej terapii. Tam zostaje podłączony do respiratora, zwykle na okres kilku-kilkunastu dni. Jeśli u pacjenta nie występują żadne powikłania i inne niekorzystne okoliczności, może być on odłączony od respiratora już w czasie 1-2 dni od zakończenia operacji.

W pierwszych dniach po przeszczepie u około połowy pacjentów może zacząć gromadzić się w prawej części klatki piersiowej płyn, który znacznie utrudnia oddychanie. W takich przypadkach może okazać się konieczne wprowadzenie do klatki piersiowej specjalnego drenu odprowadzającego nadmiar tego płynu.

Z oddziału intensywnej terapii pacjent zostaje przeniesiony do oddziału chirurgicznego. Tam przechodzi okres rekonwalescencji. Im większy jest współudział pacjenta w rehabilitacji fizycznej oraz w poprawie stanu odżywienia, tym wcześniej może nastąpić jego wypisanie do domu.

Powrót do życia - moja transplantacja wątroby


Każdego dnia w ciągu całego okresu pooperacyjnego wykonywane są badania laboratoryjne oraz ultrasonograficzne i radiologiczne, dzięki którym można dokonać właściwej oceny zarówno stanu pacjenta, jak i przeszczepionej wątroby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.