Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W oczekiwaniu na zwycięzców Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Katarzyna Bańbor
Katarzyna Bańbor
Na zwycięzców każdej z czterech kategorii Nagrody Literackiej m. st. Warszawy czeka 20 tys. zł. Nagroda jest przyznawana od 1926 roku, wśród jej laureatów możemy znaleźć takie osobistości jak Staff czy Boy-Żeleński. Zwycięzców poznamy dzisiaj podczas gali w teatrze Syrena. Prezentujemy przegląd nominowanych książek.

Edycja warszawska:

1. "Ostańce"
Magdalena Stopa i Jan Brykczyński

Tytułowe "Ostańce" to 23 warszawskie kamienice, które przetrwały wojenną zawieruchę. Autorzy docierają do ich lokatorów: "Opowieści o tych domach streszczają dramatyczną historię miasta i jego mieszkańców" mówi autorka książki. Najbardziej interesujące wydają się być zdjęcia archiwalne kamienic, niektóre nigdy nie były publikowane.

2. "Warszawa fantastyczna"
Paweł Dunin-Wąsowicz

Co by było gdyby Warszawa nie była stolicą lub... gdyby zniszczyła ją bomba atomowa? Wiele alternatywnych wersji miasta znajdziemy w jednym miejscu. "Warszawa fantastyczna" to przewodnik po ponad 200 wersjach Warszawy opisanych w różnych dziełach. Kryminalnych, katastroficznych, fantastycznych i politycznych.

3. "Spojrzenie na warszawskie getto"
wyd. Dom Spotkań z Historią

To spacer po sześciu ulicach getta, opatrzony relacjami i wspomnieniami świadków, wycinkami z gazet i mapami. Ciekawym zabiegiem są archiwalne zdjęcia zestawione ze współczesnymi.

Literatura piękna – poezja:

1. "Poza tym światem"
Jerzy Górzański

Poezja o buncie przeciwko "wszechwładnemu bezsensowi". W tomiku znajdziemy szereg filozoficznych konstatacji i błyskotliwych aforyzmów: "Podobno serce krewetki znajduje się w jej głowie. Można powiedzieć: gdyby serce myślało, nie znalazłoby się w głowie krewetki".

2. "Ślad"
Romana Śliwonika

Najlepszą reklamą dla tomiku są słowa autora: "W tomie najnowszym chciałem wszystko powiedzieć inaczej - żeby wiersz był odkryciem, przeżyciem. Także dla mnie. Czasem zawierzam sobie i czekam, co przyniesie zapis, o którym już wiem, jaki będzie. Wiersze w tomie Ślad były mi posłuszne i nie będę ukrywał, że tom udał mi się."

3. "Zbite szklanki"
Jarosław Mikołajewski

Zawiera wiersze z lat 1998-2010. Po ukazaniu się debiutanckiego tomu autora, Zbigniew Herbert napisał: +"Wiersze Pana znalazły w moich oczach nie tylko uznanie, ale [we mnie] prawdziwego amatora Pana poezji."

Literatura piękna - proza:

1. "Na grobli"
Eustachy Rylski

Rylski sfabularyzował sztukę "Chłodna Jesień" z 1980. To powieść o utalentowanym artyście w dobie PRL-u. Przed pisarzem Aleksandrem Sewerynowiczem możliwość międzynarodowego sukcesu, ma szansę na zdobycie Nagrody Nobla. Jedynym warunkiem jest nieprzyjęcie nagrody od Rosjan. Co ostatecznie zrobi pisarz? Okazuje się, że został wplątany w misternie skonstruowaną intrygę. Inspiracją dla głównego bohatera był Jarosław Iwaszkiewicz.

2. "Książka"
Mikołaj Łoziński

Dla książki Łozińskiego inspiracją była historia jego własnej rodziny. Opisuje losy trzech pokoleń, które żyły w czasach drugiej wojny światowej i stanu wojennego, a kończy na czasach współczesnych. Saga rodzinna o skomplikowanych ludzkich relacjach i uczuciach, naznaczonych przez historię.

3. "Serce do gry"
Piotr Wojciechowski

Powieść przygodowa o poplątanych ludzkich losach. Bohaterami są ludzie "po przejściach", doświadczeni m.in. przez wojnę i miłość, którzy niespodziewanie odnajdują sens życia.

Literatura dla dzieci:

1. "Asiunia"
Joanna Papuzińska
ilustracje Maciej Szymanowicz

"Asiunia" to pozycja o wojnie widzianej oczami dziecka. Autobiograficzna książka o dziewczynce wychowującej się w czasach okupacji.

2. "Diabełek"
Maria Ewa Letki
ilustracje Agnieszka Żelewska

Bajka napisana w konwencji podań ludowych. Opowiada o diabełku, który niespodziewanie pojawia się u dwojga bezdzietnych ludzi... Ogromną zaletą książki są ilustracje Agnieszki Żelewskiej.

3. "Co z ciebie wyrośnie?"
Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Najbardziej oryginalny leksykon zawodów świata, od antypodysty do zwierzęcego fryzjera. Jeżeli nie wiecie, jak nazywa się lekarz drzew albo dlaczego potrzebni są hodowcy dżdżownic, to odpowiedzi znajdują się w tej pozycji.

Przyznana zostanie także nagroda za całokształt twórczości w kategorii "Warszawski twórca" - 100 tys. zł.

Wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy, odbędzie się podczas gali prowadzonej przez Wojciecha Malajkata, 14 października w Teatrze Syrena w Warszawie. Atrakcją wieczoru będzie spektakl "Nie dorosłem. Piosenki Stanisława Staszewskiego" w reżyserii Jacka Bończyka.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto