Facebook Google+ Twitter

W odpowiedzi na tarczę w Polsce, Rosja grozi rakietowym atakiem

Prezydent Rosji, Władimir Putin nawiązuje do starej tradycji, polityki zimnej wojny. Grozi USA, NATO i Polsce, użyciem rakiet Iskander na wypadek zaostrzenia sytuacji, w związku z instalacją tarczy antyrakietowej w Europie i Polsce.Prezydent Rosji, Władimir Putin rozpoczął urzędowanie na Kremlu, straszeniem Polski i NATO rakietami Iskander, które chce zainstalować w obwodzie kaliningradzkim, przy granicy z Polską. Rosja nie po raz pierwszy zagroziła zniszczeniem obiektów tarczy antyrakietowej USA w Europie. Anatolij Serdiukow, pełniący obowiązki ministra obrony kraju ostrzegł, że Federacja Rosyjska może do tego użyć rakiet Iskander.

Minister Anatolij Serdiukow mówił o takich zamiarach w Soczi, nad Morzem Czarnym, podczas wizyty prezydenta Władimira Putina, w Abchazji i Osetii Południowej. Prezydent Putin udał się do tych dwóch republik na rozmowy. Obie republiki oderwały się od Gruzji i na ich terytorium Rosja ulokowała swoje bazy wojskowe.

Anatolij Serdiukow p. o. ministra obrony Rosji oświadczył w Soczi, że budowa systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, budzi niepokój władze Federacji, "dlatego będziemy niszczyć tarczę antyrakietową" – pisze http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/390126,rosja-znow-grozi-zniszczeniem-obiektow-tarczy-antyrakietowej-w-europie.html. "Do neutralizacji środków, które będą przeszkadzać naszym rakietom, można użyć Iskanderów" – zaznaczył minister.

Dziennik.pl przypomina, że w minionym tygodniu w podobnym duchu wypowiedział się szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Makarow. Makarow ostrzegł w trakcie międzynarodowej konferencji w Moskwie, poświęconej obronie przeciwrakietowej, że działania Rosji w reakcji na rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie, "stworzą realne zagrożenie dla krajów, na których terytorium zostaną one zainstalowane".

Nikołaj Makarow podobnie jak min. Anatolij Serdiukow, nie wykluczył również prewencyjnego uderzenia w obiekty amerykańskiej tarczy w Europie, przy czym zastrzegł, że decyzja taka może zapaść na wypadek zaostrzenia sytuacji.

Według wcześniejszych ustaleń, jednym z państw europejskich, które przyjmą na swoje terytorium elementy tarczy antyrakietowej USA, jest Polska. Instalacje tarczy antyrakietowej mają być ulokowane około 2018 roku w bazie w Redzikowie koło Słupska. Na naszym terytorium ma też być zainstalowany amerykański radar naprowadzający rakiety przechwytujące.

Od dawna, budowa systemu obrony przeciwrakietowej w Europie stanowi jeden z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Rosja traktuje projekt obrony przeciwrakietowej za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od władz USA gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie skierowany przeciwko Federacji Rosyjskiej. Jednak Stany Zjednoczone Ameryki odmawiają takich gwarancji, a Sojusz NATO zapewnia, że tarcza antyrakietowa nie jest wymierzona w terytorium Rosji.

W związku z tarczą antyrakietową - informuje Dziennik.pl, w końcu 2011 roku prezydent Dmitrij Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy w Europie, Rosja odstąpi od dalszych przygotowań w zakresie rozbrojenia i kontroli zbrojeń, i "zastosuje kontrposunięcia". Prezydent Dmitrij Miedwiediew sprecyzował wówczas, iż jednym z takich kroków będzie umieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

Przypomnijmy, że rakiety Iskander to lądowe pociski balistyczne, umieszczone na mobilnej platformie samochodowej. Mają zasięg 380-500 km. Są zdolne przenosić ładunki nuklearne. Według informacji rosyjskich mediów, w Kaliningradzie mogą być już za kilka miesięcy, czyli w drugiej połowie 2012 roku.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 12.05.2012 20:15

czyli w sumie .. jest to instalacja antyrosyjska .. bo przecież nie przeciw korei czy tam... a tak wogóle to za 5 lat to bedzie złom technologiczny .. i tyle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.