Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6370 miejsce

W ogrodzie Majorelle kolory Matisse'a mieszają się z przyrodą

W północno wschodniej części Marrakeszu, wśród kolonialnych willi francuskich zarządców, artysta malarz i projektant Jacques Majorelle założył niezwykły ogród botaniczny. Na powierzchni 1 hektara rośnie tu około 300 gatunków roślin.

Ogród nosi nazwę swojego założyciela, francuskiego artysty malarza Jacques Majorelle (1886-1962), który stworzył go w 1931 roku. / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Jardin_Majorelle#mediaviewer/Fichier:Le_jardin_des_majorelle_16.JPGW 1919 roku francuski malarz Jacques Majorelle (1886-1962), syn słynnego dekoratora i ebenisty przedstawiciela stylu Art Nouveau, Ludwika Majorelle z Nancy, osiedla się w medinie Marrakeszu. Miasto go zachwyca. Postanawia się tu osiedlić.

W 1922 roku kupuje teren porośnięty palmami, na skraju Marrakeszu, na północny wschód od mediny. W 1931 roku zatrudnia architekta Paula Sinoir’a, każąc mu zbudować willę w stylu mauretańskim z elementami Art Deco. Architekt osiągnął ciekawy efekt. Dom jest zadziwiająco nowoczesny. Widoczna jest jego fascynacja architekturą Le Corbusiera. Majorelle urządził swoje mieszkanie na pierwszym piętrze. Parter przeznaczył na pracownię.
 / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Jardin_Majorelle#mediaviewer/Fichier:Jardin_Majorelle_016.JPG
Malarz postanowił zagospodarować przestrzeń wokół willi tak, aby móc spokojnie tworzyć i odpoczywać. Tak powstał bajeczny ogród, który rozsławił artystę bardziej, niż jego obrazy.

Jacques Majorelle tworząc swoje dzieło szukał inspiracji w tradycyjnych muzułmańskich założeniach ogrodowych. Z czasem zmodyfikował swój pomysł zgodnie z trendami europejskiego modernizmu.
 / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Jardin_Majorelle#mediaviewer/Fichier:Jardin_Majorelle_018.JPG
Miłośnik botaniki, stworzył islamski ogród botaniczny z bujną tropikalną roślinnością. Wokół willi, założył „impresjonistyczny ogród”. „Katedra w kształtach i kolorach”, jest usytuowana wokół centralnego basenu.

Jest tu dużo zróżnicowanych miejsc, w których gnieżdżą się setki ptaków. Ten ogród jest żywym dziełem sztuki, ogrodem w ruchu, złożonym z egzotycznych roślin, rzadkich gatunków, które Majorelle przywoził ze swoich podróży z całego świata: kaktusy, juki, lilie wodne, kwiat lotosu, grzybienie, jaśmin, bugenwille, palmy daktylowe i kokosowe, bananowce, bambus, szarańczyn strąkowy, którego strąki nazywane są chlebem świętojańskim, agawy, cyprysy... i ozdobione fontannami, stawy, fontanny, ceramiczne donice, alejki, pergole...
 / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Jardin_Majorelle#mediaviewer/Fichier:Jardin_Majorelle_009.JPG

W 1937 roku artysta stworzył farbę bleu Majorelle, intensywny błękit kobaltowy. Na ten kolor pomalowano ściany willi, a później różne przedmioty i małą architekturę w całym ogrodzie. Powstał żywy obraz. Ogród udostępniono publiczności w 1947 roku.

Majorelle uległ wypadkowi samochodowemu. Został przewieziony do Paryża, gdzie zmarł w 1962 roku. Ogród popadł w ruinę.
 / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Jardin_Majorelle#mediaviewer/Fichier:Jardin_Majorelle_013.JPG / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Jardin_Majorelle#mediaviewer/Fichier:Jardin_Majorelle_027.JPG / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Jardin_Majorelle#mediaviewer/Fichier:Jardin_Majorelle_08-09-2004.JPG

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

ciągle marzę o podróży do Maroka, teraz autorka narobiła niesamowitego apetytu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejsce piękne, ale i solidna porcja informacji jednocześnie, jak zwykle zresztą w materiałach Krystyny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Unikalny gród z wyjątkową historią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykły, rajski zakątek! Miło popatrzeć! Zadziwia piękna kolorystyka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie rośliny i przedmioty tworzą żywe obrazy. Fascynujące miejsce i bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogród ten jest jest doskonały zarówno pod względem wizualnym jak i przyrodniczym. Na mnie ogromne wrażenie zrobiło połączenie tradycji z nowoczesnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, wyjątkowe miejsce, bajeczne kolory :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.