Facebook Google+ Twitter

W Ogrodzie Reformacji w Szczyrku zasadzono cisy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-06 14:42

W Ogrodzie Reformacji rosną już świerki,jodły, modrzewie, buki, buki czerwone, brzozy, lipy, jabłonie, drzewko japońskie. Teraz przyszedł czas na cisy. Kupili je i dzisiaj zasadzili młodzi ludzie z Parafii Ewangelickiej z Cisownicy.

Młodzież z Parafii Ewangelickiej z Cisownicy z ks. Janem Byrtem i sadzonkami cisów. / Fot. ks. Jan Byrt Cieszę się , że pierwsze cisy rosnąć będą od dzisiaj także w Szczyrku i dziękuję za to młodzieży i Bogu - powiedział Wiadomościom24.pl ks. Jan Byrt.

Za najstarszy cis na świecie uznano Llangemyw Yew, rosnący w północnej Walii, w wiosce Llangemyw. Uważa się, że ma on 4-5 tysiący lat. Cis jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną w Polsce (od 1423 r.) Ochrona została wówczas ustanowiona na mocy statutu warckiego wydanego przez króla Władysława Jagiełłę. Chciał on w ten sposób ograniczyć eksport drewna cisowego, będącego surowcem do wyrobu bardzo dobrej jakości łuków. Ograniczenie wprowadzono z obawy o całkowite wyginięcie cisu pospolitego.

Najstarszym cisem w Polsce jest cis Henrykowski znajdujący się w Henrykowie Górnym na Dolnym Śląsku. Ocenia się, że ma 1266 lat. Blisko 800-letni cis rośnie w Bystrzycy. Drzewo mierzy w obwodzie ponad 382 cm. Legenda głosi, że posadzili go mieszkańcy po ukończeniu budowy kościoła katolickiego (ok. 1217 r.) na cześć jego fundatorki księżnej Jadwigi (którą uznano później świętą). Do pięciu najstarszych polskich drzew należą także cisy Raciborskiego rosnące na terenie wsi Harbutowice. Wiek starszego okazu szacuje się na blisko 700 lat.

Cisy można też spotkać w Wierzchlesie w Borach Tucholskich. W Wiśle Malince jest
cis, który ma 550 lat. W Brennej Leśnicy na skraju dawnej osady leśnej Szporówka (spalonej przez hitlerowców podczas II wojny światowej) rośnie cis , który został pomnikiem przyrody w 2006 roku. Natomiast w gminie Istebna na przysiółku Olecki cis ma 400 lat i jest pomnikiem przyrody od 1953 roku. Cisy w Beskidach znajdują się w rezerwacie przyrody Zadni Gaj w Cisownicy gmina Goleszów.

Legendy podają, że Kazimierz Wielki kazał wyciąć cisy dlatego, że pospólstwo robiło jakieś "tajemne mikstury" z owoców tego drzewa (podobno miały one działać antykoncepcyjnie).

Cis był wykorzystywany w meblarstwie, do budowy świątyń, a przede wszystkim kolumn świątynnych. Ze względu na dużą giętkość w średniowieczu z drewna cisu wykonywano łuki.

Czytaj także
500 buków na 500-lecie reformacji
Ks. Jan Byrt: Powieście przynajmniej jedną budkę dla ptaków
Ks. Jan Byrt: Lasy potrzebują naszej pomocy
Kierowco dołącz do projektu ks. Byrta

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@ Bartłomiej Kowalewski

To chyba działa na tej zasadzie "Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomieju, nie każde robactwo jest pożyteczne: rozumiem, ze nie obejdziemy się bez flory bakteryjnej. Lecz namawianie kogoś by chował i ochraniał swego tasiemca to chyba nieporozumienie. Tak tez postrzegam działania tzw ekologów do ochrony kornika i innych potocznie uważanych za szkodliwe organizmów. gdyz nie przyczyniają się one do wzrostu produkcji tlenu.
Gadanie i różnorodności i bioróżnorodności to jedynie mydlenie oczu. Bo tak naprawdę działacze pseudoekologiczni oraz nasze prawo) ograniczają je. Zakazują uprawy wielu gatunków drzew (np. ostatnio modrzewia europejskiego w Kampinoskim Parku Narodowym i na Podlasiu, jodły i buka w wielu regionach kraju). O gatunkach rzadkich i będących pod ochroną (np.: cis , ale również brekinia) już wspomniałem. Ochrona, która uniemożliwia i ogranicza rozpowszechnianie rzadkich roślin i zwierząt - z tym mamy do czynienia. To dbałość państwa o ojczysta przyrodę.
Ochrona czynna i gospodarka leśna nie są czynnikami, które ograniczają ochronę przyrody. Zdecydowanym jej wrogiem jest tzw. ochrona bierna i monitoring. Dowodem tego jest unicestwienie większości powstałych przed laty rezerwatów. Unicestwienie w "oparach" prawa ochrony przyrody. Jest to wciąż kontynuowane.
Co byłoby z Bartkiem - gdyby nie czynna ochrona i działanie człowieka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie w zasadzie powinienem z Panem polemizować tu

link

link

link

siedliska sosny i dębu różnią się zasadniczo i trudno zmuszać dęba by dobrze się czuł na piasku a sosna na terenach podmokłych zacienionych.
co do chińszczyzny nie ma co się za bardzo wyśmiewać zalewa nas w niekontrolowany sposób.
co do materiałów budowlanych, można wytwarzać je z drewna ale nie koniecznie jak ja to nazywam /starodrzewu/.
co do robaków, hub i innych schorzeń bez nich nie było by i nas
do dalszej polemiki zapraszam do poczty wewnętrznej lu do podanych linek

nie przejawiam ortodoksyjnych praktyk ekologa, tylko propaguje ideę zrównoważonego systemu / bioróżnorodność/ w otaczającej nas przyrodzie.
pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomieju, cis (Taxus baccata) jest gatunkiem chronionym. Nie daj Boże by ktoś spróbował go posadzić we własnym lesie. Musi pozostać przecie gatunkiem chronionym!
A propos wycinania wiekowych dębów w majestacie prawa:
Bartłomieju, czy ktoś czyni zamach na pomniki przyrody?
Jeśli dąb pada z powodu zagryzania go przez robale to jest ok?
Jeśli wycinany jest by dać miejsce nowemu pokoleniu a przy okazji trochę dech na parkiet lub ciepło w kominie to już be!
A z czego drzewiej budowano grody? Z czego wytwarzano narzędzia i meble? Czy dziś ma być wszystko z "ekologicznego plastiku i betonu"?
To w naszych czasach Bartłomieju, zmienia się struktura naszych lasów. Powinieneś to zaobserwować i w Zagnańsku i w Suchedniowie. Piotrków jest też typowym przykładem. "Za chwilę" będziemy z nostalgią wspominać wiekowe sosny, bo własnie są zastępowane przez dęba i buka. Być może nasze wnuki by powdychać nasyconego olejkami powietrza będą wyjeżdżać do Niemiec i Szwecji. My zaś będziemy podziwiać zjadane przez zwójki, opiętki, koziorogi lub niszczone przez huby uprawy, młodniki, tyczkowiny, drągowiny i starodrzewia dębowe. W majestacie prawa.
A może zamówimy w Chinach kilkanaście milionów strojów łowickich, kurpiowskich czy świętokrzyskich?
Bo niebieskich uniformów nie dla wszystkich starcza.

Ale swoją drogą akcja wspaniała. Praca i zaangażowanie księdza bardzo cenne. I mam nadzieję, że wszystko to dzieje się dla ludzi, przyrody i tlenu, nie specjalnie dla robactwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo ale jak przekazać przesłanie Jonasza młodemu pokoleniu które prawie wszystko ma w czterech literach.

A tak śpiewał Michał

http://www.youtube.com/watch?v=8rfUo_b9hR4

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście

Pamiętajcie o ogrodach .../Jonasz Kofta/
http://www.tekstowo.pl/piosenka,jonasz_kofta,pamietajcie_o_ogrodach.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Troskę o drzewa przejawiał już w średniowieczu
,,Cis jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną w Polsce (od 1423 r.) Ochrona została wówczas ustanowiona na mocy statutu warckiego wydanego przez króla Władysława Jagiełłę"

A dziś stare dęby wycina się w majestacie prawa lub padają łupem złodziei a na co są przerabiane - na okleinę do mebli.
Ludzka próżność jak i głupota nie zna granic i dlatego być może już niedługo będziemy żyli na pustyni.
Dzięki takim ludziom o których jest w artykule jest szansa że nastąpi to znacznie później.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, nie wiedziałam, że cisy są takie długowieczne. Dziękuję za garść ciekawych informacji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.