Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ogrodzie Reformacji w Szczyrku zasadzono cisy

Ewa Bo
Ewa Bo
Młodzież z Parafii Ewangelickiej z Cisownicy z ks. Janem Byrtem i sadzonkami cisów.
Młodzież z Parafii Ewangelickiej z Cisownicy z ks. Janem Byrtem i sadzonkami cisów. ks. Jan Byrt
W Ogrodzie Reformacji rosną już świerki,jodły, modrzewie, buki, buki czerwone, brzozy, lipy, jabłonie, drzewko japońskie. Teraz przyszedł czas na cisy. Kupili je i dzisiaj zasadzili młodzi ludzie z Parafii Ewangelickiej z Cisownicy.

Cieszę się , że pierwsze cisy rosnąć będą od dzisiaj także w Szczyrku i dziękuję za to młodzieży i Bogu - powiedział Wiadomościom24.pl ks. Jan Byrt.

Za najstarszy cis na świecie uznano Llangemyw Yew, rosnący w północnej Walii, w wiosce Llangemyw. Uważa się, że ma on 4-5 tysiący lat. Cis jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną w Polsce (od 1423 r.) Ochrona została wówczas ustanowiona na mocy statutu warckiego wydanego przez króla Władysława Jagiełłę. Chciał on w ten sposób ograniczyć eksport drewna cisowego, będącego surowcem do wyrobu bardzo dobrej jakości łuków. Ograniczenie wprowadzono z obawy o całkowite wyginięcie cisu pospolitego.

Najstarszym cisem w Polsce jest cis Henrykowski znajdujący się w Henrykowie Górnym na Dolnym Śląsku. Ocenia się, że ma 1266 lat. Blisko 800-letni cis rośnie w Bystrzycy. Drzewo mierzy w obwodzie ponad 382 cm. Legenda głosi, że posadzili go mieszkańcy po ukończeniu budowy kościoła katolickiego (ok. 1217 r.) na cześć jego fundatorki księżnej Jadwigi (którą uznano później świętą). Do pięciu najstarszych polskich drzew należą także cisy Raciborskiego rosnące na terenie wsi Harbutowice. Wiek starszego okazu szacuje się na blisko 700 lat.

Cisy można też spotkać w Wierzchlesie w Borach Tucholskich. W Wiśle Malince jest
cis, który ma 550 lat. W Brennej Leśnicy na skraju dawnej osady leśnej Szporówka (spalonej przez hitlerowców podczas II wojny światowej) rośnie cis , który został pomnikiem przyrody w 2006 roku. Natomiast w gminie Istebna na przysiółku Olecki cis ma 400 lat i jest pomnikiem przyrody od 1953 roku. Cisy w Beskidach znajdują się w rezerwacie przyrody Zadni Gaj w Cisownicy gmina Goleszów.

Legendy podają, że Kazimierz Wielki kazał wyciąć cisy dlatego, że pospólstwo robiło jakieś "tajemne mikstury" z owoców tego drzewa (podobno miały one działać antykoncepcyjnie).

Cis był wykorzystywany w meblarstwie, do budowy świątyń, a przede wszystkim kolumn świątynnych. Ze względu na dużą giętkość w średniowieczu z drewna cisu wykonywano łuki.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto