Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9334 miejsce

W Ossowie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej w 2020 roku zostanie oficjalnie otwarte Muzeum w Ossowie. Projekt ma przybliżyć zwiedzającym dzieje wojny polsko-bolszewickiej, przebieg wielkiej bitwy oraz zachęcić do podjęcia dyskusji o patriotyzmie.

kadr z filmu "1920 Bitwa Warszawska" J. Hoffmana / Fot. Wikimedia Commons/Ryszard HołubowiczNowe muzeum ma pokazać przebieg wojny z bolszewikami oraz zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Budynek ma stanąć w Ossowie w gminie Wołomin pod Warszawą. W 2020 roku będziemy obchodzić stulecie bitwy. Muzeum ma być dostępne dla zwiedzających wcześniej, w 2017 roku zaplanowane jest ukończenie budowy budynku oraz udostępnienie części ekspozycji.

Muzeum ma mieścić się przy ulicy Matarewicza w Ossowie. Ossów znajduje się w odległości 22 km od Warszawy i to właśnie w jego okolicach doszło do historycznych wydarzeń. Budynek muzeum ma zostać zaprojektowany przez firmę Arkon Atelier z Gdańska. Pracownia na swoim koncie ma wykonanie projektu amfiteatru oraz rewitalizacji Starego Miasta w Barczewie, hotel w Sopocie oraz elewacje kilku budynków w Gdańsku. Projekt muzeum został ogłoszony na niedzielnej konferencji w Warszawie i od razu wzbudził wiele kontrowersji.

- Nasza koncepcja przewiduje powstanie budynku złożonego z sześciu nieregularnych figur o załamujących się ścianach, co ma przywodzić na myśl przebieg bitwy - tłumaczy Ewa Brach w "Gazecie Wyborczej". Koszt budowy muzeum ma wynieść 10 milionów złotych, a na jego wyposażenie zostanie wydanych 3 miliony złotych, zapowiedział Maksym Gołoś, prezes Samorządowej Instytucji Kultury Park Kultury Ossów.

"Muzeum tak zaprojektowaliśmy, by podczas zwiedzania kolejnych fragmentów ekspozycji budowała ona dramaturgię. Ludzie przechodzić będą z zaciemnionych sal ekspozycyjnych do oświetlonych światłem słonecznym łączników-klinów. Na końcu zwiedzający dotrze do całkowicie przeziernego otwarcia w trzecim pawilonie. Będzie ono skierowane lekko na zachód, symbolizując zwycięstwo "Solidarności" z komunizmem. Zwycięstwo 1920 roku zostanie podkreślone symbolicznym wyjściem z budynku w kierunku wschodnim" - opisują budynek jego autorzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.