Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13024 miejsce

W Ostrowcu Świętokrzyskim grali muzykę Chaczaturiana i nie tylko

15 maja 2015 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się I Wojewódzki Konkurs Pianistyczny "Polska z Chaczaturianem" zorganizowany przez tutejszą Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński (z prawej) wręcza upominki dla ostrowieckich młodych pianistów. / Fot. Krzysztof KrzakKonkurs był przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych I stopnia i miał na celu popularyzację muzyki pianistycznej. I choć patronował mu wybitny ormiański kompozytor, dyrygent i pedagog Aram Chaczaturian, którego "Taniec z szablami" z baletu "Gajane" zna każdy chyba meloman, to jednym z warunków uczestnictwa było zagranie także utworu kompozytora polskiego. Idea konkursu narodziła się trzy lata, gdy uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim wystąpili z koncertem muzyki ormiańskiej w Ambasadzie Armenii w Warszawie. - Nasi uczniowie już od piętnastu lat, wraz z nauczycielką fortepianu w naszej szkoły, Karine Owsepian, która jest Ormianką, występują z koncertami muzyki ormiańskiej na terenie całego kraju - mówiła podczas uroczystego koncertu laureatów dyrektor PSM, Ewa Jurkowska - Siwiec. - W 2012 roku wystąpili w ambasadzie armeńskiej z okazji Święta Niepodległości tego kraju, rok później w Zamościu grupa uczniów naszej szkoły powitała koncertem muzyki polsko - ormiańskiej prezydenta Armenii.

Przewodnicząca jury, Gabriela Szendzielorz - Jungiewicz z dyrektor PSM w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ewą Jurkowską - Siwiec. / Fot. Krzysztof KrzakI właśnie związki ostrowieckiej placówki z tym krajem spowodowały, że zorganizowano ten konkurs, który będzie wyjątkowy wśród wielu innych konkursów pianistycznych. Patronatem honorowym objęli go: Ambasador Armenii, Edgar Ghazaryan, ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Grigor Szaginian, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński i duszpasterz Ormian w Polsce, ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zaleski. W konkursowe szranki stanęła niepodziewanie duża grupa młodych pianistów. Popisy 33 adeptów sztuki pianistycznej z Kielc, Buska - Zdroju, Końskich, Radomia i Ostrowca Świętokrzyskiego, podzielonych na trzy grupy wiekowe, oceniało jury pod przewodnictwem prof. Gabrieli Szendzielorz - Jungiewicz z Katowic, której pomagali: dr Luiza Barańska - Garbara (również z Katowic) i Stefan Kutrzeba z Kielc. Jurorzy, jak podkreśliła liderka tego gremium, nie mieli łatwego orzecha do zgryzienia, bo poziom był niezwykle wyrównany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.