Facebook Google+ Twitter

W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął się Festiwal im. Miry Kubasińskiej

W piątkowe przedpołudnie (13 lipca 2012 r.) w amfiteatrze w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął się VI Festiwal im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień". Impreza zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury potrwa dwa dni i będzie obfitować w muzyczne wrażenia i emocje.

Kiedy przebrzmiał hymn tegorocznej edycji ostrowieckiego festiwalu, czyli piosenka "Na drugim brzegu tęczy" w wykonaniu patronki imprezy, Miry Kubasińskiej, na scenie amfiteatru w Parku Miejskim pojawił się prowadzący, Piotr Bogusław Jędrzejczak, łódzki aktor i reżyser teatralny. Jury festiwalowego konkursu: Ewa Uryga, Sławomir Macias, Piotr Stefański. / Fot. Krzysztof KrzakPrzypomniał, że tegoroczny "Wielki Ogień" został skrócony, z powodu Euro 2012, do dwóch dni. Ponadto w regulaminie zniesiono obowiązek wykonania przez uczestników konkursu piosenki z repertuaru Miry Kubasińskiej, choć nie zlikwidowano nagrody za jej najlepsze wykonanie i ci wykonawcy, którzy zdecydowali się taką piosenkę przygotować, mogą liczyć na 7 tysięcy złotych. Uczestników konkursu wyłoniono spośród wyjątkowo dużej, bo wynoszącej 55 płyt demo, liczby zgłoszeń. Do występu w ostrowieckim amfiteatrze zakwalifikowano 15 zespołów (w tym grupy z Litwy i Białorusi) i jednego solistę, ktory w ostatniej chwili zrezygnował z przyjazdu do Ostrowca, podobnie jak i grupa Mojo. Artystów amatorów oceniało profesjonalne jury w składzie: Ewa Uryga (znakomita wokalistka jazzowa), Piotr "Stiff" Stefański (lider formacji Natural Beat Band) oraz Sławomir Macias (muzyk i dziennikarz radiowy).

Jako pierwsi wystąpili muzycy z zespołu Pull The Wire. / Fot. Krzysztof KrzakJako pierwsi osądowi tego gremium poddali się muzycy punkowej grupy Pull The Wire z Żyrardowa. W karcie zgłoszeniowej napisali o sobie, że ich muzyka to przede wszystkim potężna dawka pozytywnej energii. "Muzycy wierzą, że takie granie połączone z tekstami skłaniającymi do refleksji, potrafi wyrwać z szarej rzeczywistości, wyświechtanych szablonów myśli" - napisał o Pull The Wire ich manager. Po nich na scenie pojawiła się grupa Demi Looz z podwarszawskiej Zielonki, której solistka, Emi Grajkowska, zaśpiewała przebój z repertuaru Miry Kubasińskiej "Powiedzieliśmy już wszystko". Piosenkę śpiewaną kiedyś przez wokalistkę Breakoutów, "Do kogo idziesz?", zaprezentowała też Baliama z Rybnika. Do konkursu o nagrodę za wykonanie coveru Kubasińskiej przystąpiła też litewska formacja The Skys z Wilna, zespół którego piosenki z płyty "Colours of the desert" grane były m.in. przez rozgłośnie radiowe w USA, Kanadzie, Holandii i Norwegii. Na scenie The Skys z Wilna. / Fot. Krzysztof KrzakWypada mieć nadzieję, że The Skys włączą na stałe do swego repertuaru "Wielki ogień" zaśpiewany w Ostrowcu Świętokrzyskim przez wokalistkę Bożenę Buinicką. The Skys prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny i wypada mieć nadzieję, że wystąpi jeszcze raz, jako laureat, podczas sobotniego koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18. VI "Wielki Ogień" zakończy się właśnie w sobotę koncertem grupy Hunter (początek o 20.30; wcześniej jednak, o 18.30 muzycy "Łowcy" spotkają się ze swoimi fanami w Galerii Ostrowiec i będą podpisywać płyty).

A pierwszego wieczoru Festiwalu im. Miry Kubasińskiej (w piątek) odbędą się jeszcze koncerty zespołów: Roadside, zwycięzcy z ubiegłego roku (godz. 18), Tortilla (godz. 19) i TSA (ok. 20.30).


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ostrowiec w czołówce wydarzeń kulturalmych.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.