Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28262 miejsce

W pabianickiej aptece czas cofa się o ponad 100 lat

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-27 14:47

Niczym w muzeum zostały tu zgromadzone wiekowe przyrządy i naczynia używane kiedyś do przygotowywania medykamentów. Najstarsze eksponaty pochodzą z 1898 roku i zadziwiają swoim wyglądem.

fot. Marek Kowal, Express IlustrowanyPacjenci, którzy przychodzą tu po leki, zerkają na wielkie porcelanowe moździerze ustawione na parapetach. Te unikalne egzemplarze dawno już nie są używane do przygotowywania maści.

50 ml trucizny


– Mamy ponad 200 starych aptecznych szkieł i innych farmaceutycznych urządzeń, których nie spotka się już teraz w aptekach – mówi mgr farmacji Bożena Kabza, właścicielka pabianickiej placówki. – Są to unikalne eksponaty, które gromadziliśmy przez kilkanaście lat. Warto je zachować dla potomnych.
W pomieszczeniu, gdzie wykonuje się leki recepturowe, uwagę przyciągają piękne kryształowe szkła apteczne: białe, brązowe, czerwone i fioletowe. Nie ma takich nawet Muzeum Farmacji w Krakowie. Te butelki mają wtopione naklejki z fot. Marek Kowal, Express Ilustrowanynazwami substancji, które były w nich przechowywane. Na przykład sproszkowany korzeń waleriany do robienia kropli na serce. Największa butelka ma pojemność 5 l, a najmniejsza, w której trzymano środki trujące, 50 ml.

Nietypowe jest również szklane naczynie, przypominające karafkę. Zadziwia żeliwne urządzenie do korkowania butelek oraz przyrząd do robienia czopków. Eksponaty nadają charakterystyczny klimat aptece, mającej wielu klientów, którzy od 30 lat kupują w niej leki.

fot. Marek Kowal, Express IlustrowanyMaść dla... konia


Duży, ciężki, liczący prawie sto lat, żeliwny moździerz stoi na podłodze. Służył do kruszenia leczniczych substancji, używanych do robienia maści dla koni. Można też usiąść w wysłużonym fotelu, który pamięta jeszcze czasy pierwszego właściciela apteki, prowizora (magistra) farmacji – Jana Bolechowskiego. Znajduje się on w małym pomieszczeniu, spełniającym dawniej rolę lodówki – przechowywano tam leki wymagające niskiejfot. Marek Kowal, Express Ilustrowany temperatury. Można tutaj obejrzeć kilkudziesięcioletnią księgę rachunkową. Zapisywano w niej wszystkie wydatki. Atrakcją są również dwie wagi aptekarskie z maleńkimi szalkami służące do precyzyjnego odważania substancji leczniczych. *

elżbieta włodarczyk
fot. marek kowal

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ja anwet nie wiedzialam o tej akcji :D fajnie ze cos takiego powstalo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak Pabianice wyprzedziły Łódź w stworzeniu muzeum :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.