Facebook Google+ Twitter

W Pakistanie spada poparcie dla talibów i al-Kaidy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-19 14:06

Ponad jedna trzecia społeczeństwa wyraża się negatywnie o obu ugrupowaniach. Poparcia udziela im natomiast około 25 procent, reszta nie ma na ten temat zdania.

W porównaniu z rokiem 2005 talibowie oraz zwolennicy al-Kaidy stracili około 20 procent poparcia. Trzy lata temu pozytywnie wyrażało się o obu ugrupowaniach ponad 50 procent Pakistańczyków. Jednocześnie zdecydowana większość społeczeństwa, bo około 80 procent, wyraża sprzeciw wobec metod walki stosowanych przez talibów, w tym zamachów bombowych. Obawia się także religijnego ekstremizmu.

Te same badania pokazują, że w ostatnim roku spadała sympatia Pakistańczyków dla Amerykanów. Stosunek mieszkańców Pakistanu do Stanów Zjednoczonych jest zbliżony do poparcia udzielanego przez nich talibom.

Pakistan jest uczestnikiem wojny z terrorem i uchodzi za sojusznika Stanów Zjednoczonych w tej wojnie. Przez terytorium Pakistanu transportowane jest blisko 70 procent zaopatrzenia dla sił NATO w Afganistanie.

Ostatnie amerykańskie ataki lotnicze na cele w rejonach przygranicznych z Afganistanem, gdzie ukrywają się talibowie, wywołały jednak niezadowolenie społeczeństwa pakistańskiego i zmniejszyły jego sympatię wobec USA.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.