Facebook Google+ Twitter

W Paryżu wspominają Jerzego Grotowskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-17 18:10

W Paryżu rozpoczął się kilkudniowy cykl wydarzeń związanych z postacią Jerzego Grotowskiego. Akcję zorganizowano pod patronatem UNESCO i we współpracy z wrocławskim Instytutem Grotowskiego.

Jerzy Grotowski to polski reżyser, teoretyk teatru, pedagog oraz twórca metody aktorskiej. Był jednym z największych reformatorów teatru XX wieku.

Konferencje, spotkania i projekcje filmów związanych z działalnością Jerzego Grotowskiego odbywają się niemal równocześnie w kilku miejscach w Paryżu. W Centrum Pompidou rozpoczęł się dwudniowy zjazd poświęcony przede wszystkim związkom Grotowskiego z Francją. Jednym z uczestników konferencji jest były francuski minister kultury Jack Lang. To on, jeszcze jako młody organizator wydarzeń teatralnych zaprosił Jerzego Grotowskiego w roku 1964 na festiwal w Nancy. To właśnie w tej miejscowości zrodził się mit Grotowskiego.

Inne spotkanie związane z polskim twórcą teatralnym odbędzie się w Théâtre des Bouffes du Nord. Peter Brook zaprezentuje tam swoją książkę poświęconą Grotowskiemu.

Z kolei na dwóch paryskich uczelniach - w College de France i na Sorbonie - odbędzie się kolejna konferencja, poświęcona "Antropologii teatralnej według Grotowskiego".

Wydarzenia te odbywają się w ramach Roku Grotowskiego w Paryżu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.