Facebook Google+ Twitter

W piątek Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

W piątek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, w sobotę - Dzień Praw Dziecka związany z rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci to inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet (Women's World Summit Foundation). Obchodzony jest od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Krzywdzeniu Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje.

Natomiast w sobotę, 20 października, ONZ obchodzi Powszechny Dzień Dziecka (zwany też Dniem Praw Dziecka lub Dniem Konwencji o Prawach Dziecka). Zorganizowanie obchodów Dnia Dziecka ONZ zaleciło wszystkim państwom w 1954 r. - w dniu, który dany kraj uzna za właściwy. ONZ obchodzi ten dzień w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 r.) oraz Konwencji Praw Dziecka (1989 r.).

Organizatorzy obchodów Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci wskazują przede wszystkim na seksualny aspekt przemocy wobec dzieci. Odwołują się m.in. do art. 34 Konwencji o Prawach Dziecka, który mówi, że "Państwa-Strony zobowiązują się do ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych". Wskazują również na art. 19 Konwencji zobowiązujący Państwa-Strony do ochrony dzieci "przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, krzywdy lub zaniedbania bądź złego traktowania lub wyzysku, w tym wykorzystywania w celach seksualnych".

Krzywdzenie dzieci, w tym wykorzystywanie seksualne, to problem dotykający społeczeństwa na całym świecie. Według ONZ rocznie aż 150 mln dziewcząt i 73 mln chłopców doświadcza przemocy na tle seksualnym. Kary fizyczne wobec najmłodszych są wciąż obecne w domach i szkołach. Sprawcami większości aktów przemocy wobec dzieci są osoby im znane - rodzice i opiekunowie, nauczyciele czy rówieśnicy ze szkoły.

W Polsce w 2009 r. ofiarą przemocy w rodzinie padło ponad 132 tys. osób, wśród nich najwięcej było kobiet - prawie 80 tys., oraz dzieci i młodzieży - ponad 41 tys. Wśród dzieci przeważały te do lat 13.

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 15 proc. Polaków, mających dzieci do 18. roku życia, stosowało wobec nich przemoc przynajmniej raz; 12 proc. - więcej niż raz, 1 proc. - wiele razy. Do stosowania wobec swojego dziecka przemocy seksualnej przyznało się mniej niż 1 proc. badanych.

W tym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która m.in. zakazała stosowania kar fizycznych wobec dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.