Facebook Google+ Twitter

W piątek poznamy nazwiska kolejnych ofiar pochowanych na Łączce

W piątek poznamy nazwiska kolejnych pochowanych na kwaterze "Ł" na Powązkach. Nazwiska przedstawi w Belwederze dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

 / Fot. Zlisiecki at pl.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from WikimedJak podaje serwis rp.pl lista liczy kilkanaście nazwisk ofiar komunistycznego terroru. Z "Łączki" wydobyto do tej pory blisko 200 ciał. Szacuje się, że pozostały na na niej szczątki około 90 zabitych. Do tej pory udało się zidentyfikować 16 osób, m.in. majora Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Stanisława Kasznicę, majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". Informacje o zidentyfikowanych żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego zostaną przedstawione w piątek w Belwederze. Rodziny ofiar otrzymają noty identyfikacyjne. Prezydent odznaczy również Krzyżem Niepodległości żyjących żołnierzy wyklętych.

Przeczytaj wywiad z dr hab. Krzysztofem Szwagrzykiem


Ekshumacje prowadzone są przez IPN, a identyfikacją zajmuje się Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, pracująca przy Pomorskim Uniwersytecie w Szczecinie. Pracami na kwaterze "Ł" kieruje dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Jak dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze "Rzeczpospolitej" nadal nie wiadomo czy na Łączce znajdują się szczątki płk Witolda Pileckiego.

Łączka nie jest jedynym miejscem pochówku ofiar terroru z czasów stalinowskich. "Nie ma województwa ani miasta, gdzie zlokalizowane były siedziby UB, Informacji Wojskowej, więzień i obozów pracy, gdzie nie byłoby ofiar komunizmu. To pokazuje zbrodniczość minionego systemu politycznego, ale też skalę stojących przez nami problemów" - mówił w wywiadzie dla Wiadomosci24.pl dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Zdaniem kierującego pracami ekshumacyjnymi są duże szanse na wydobycie wszystkich pogrzebanych na Łączce, ale małe na identyfikacje wszystkich szczątków. "Badania genetyczne są procesem żmudnym i długotrwałym. Ich rzetelne wykonanie nie jest możliwe w krótkim czasie" - mówił Krzysztof Szwagrzyk.

Na kwaterze "Ł" ma powstać Panteon Polski Niepodległej. Istnieją szanse, że uda się zbudować monument do 27 września, czyli 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Droga do polskiego piekła jest szeroka, wygodna, korzystna i podąża nią wielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopóki funkcjonują ludzie powiązani z SB-kami, UB-owcami, ORMO-wcami, i żołnierzykami LWP będziemy nieustannie czytać bzdurne antypolskie komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak oto ostatecznie pojawił się nowy kult państwowy, który (jak wszystkie kulty tego rodzaju) nie będzie ani wyważony ani umiarkowany. Oczywiście nie będzie też miał zbyt wiele wspólnego z prawdą dziejową. Przebyliśmy drogę od jednej skrajności (osławiony plakat "AK - zapluty karzeł reakcji") do drugiej: zaliczenia hurtem do grona bohaterów narodowych ludzi pokroju Łupaszki. Wszyscy, którzy pragną skutecznie przedstawiać nas jako żydożerców współdziałających z nazistami, a potem usiłujących dokończyć ich dzieło zatrą ręce. Zaś naszą młodzież, pozbawioną perspektyw życiowych na ziemi ojczystej, będzie łatwiej napawać obrazami mieszającymi z błotem to, co w Polsce walczącej było szlachetne i sprawiedliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.