Facebook Google+ Twitter

W piątek rusza w Warszawie 1. Przegląd Filmów Industrialnych

W dniach 26 - 29 listopada odbędzie się w Warszawie 1. Przegląd Filmów Industrialnych "FABRYKINO". Jest to pierwszy w Polsce projekt inspirowany kinem industrialnym.

 / Fot. Materiały promocyjneSkąd pomysł na kino industrialne? Organizatorzy festiwalu twierdzą, że pierwszy film zaprezentowany przez braci Lumiere to "Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie". Projekcja właśnie tego filmu zaplanowana jest na rozpoczęcie festiwalu w Kinie.Lab.

Pomimo braku, wśród różnych gatunków filmowych nazwy na ten rodzaj kina, można wyróżnić szereg filmów, łączących w sobie nadal aktualne problemy związane z postępem, industrializacją, fabrykami czy przemysłem.

Festiwal podzielony jest na różne bloki tematyczne. W każdym z nich uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć filmy zarówno dokumentalne jak i fabularne, a także spotkać się i porozmawiać z krytykami filmowymi, historykami oraz antropologami kultury.

Przegląd otworzy blok "Były fabryki" w ramach, którego obejrzeć będzie można takie filmy jak: "Fabryka" Krzysztofa Kieślowskiego, "Próba mikrofonu" Marcela Łozińskiego, "Ostatnia zmiana" Jacka Prosińskiego. Będą to filmy dokumentalne ukazujące pracę robotników w polskich fabrykach.
II blok obejmuje tematykę związaną z mechanizacją i rozwojem. Pod popularnym hasłem "Miasto-masa-maszyna" znajdują się 3 ciekawe projekty: polskiego, japońskiego i brytyjskiego reżysera.
III blok to "Z fabryką w tle". Obejmuje on filmy dokumentalne i fabularne, wśród których jest też akcent humorystyczny w postaci filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady" w reżyserii Mela Stuarta. Ostatni blok "Koniec ery industrialnej" porusza współczesne problemy związane z tematyką fabryczną, dotykające człowieka oraz środowisko, w którym przyszło mu żyć ("Śmierć człowieka pracy" Michaela Glawoggera i "Chiny w kolorze blue" Micha X. Pleda).

Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Nasz Norblin. Partnerami festiwalu są: Fundacja Obserwatorium, Ośrodek Badań Przestrzeni Publicznej, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Monotype Records, Clean Clothes Polska, Magazyn M|I, całość projektu dofinansowuje Biuro Kultury m.st. Warszawy.

Szczegółowy program, tego nowatorskiego przedsięwzięcia, znaleźć można na stronie fabrykino.wordpress.com/.

Wstęp na 1. Przegląd Filmów Industrialnych jest całkowicie bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.