Facebook Google+ Twitter

W Piotrkowie wybory samorządowe na plebanii

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-08-30 07:11

Zdaniem Ludwika Dorna, komisja wyborcza może pracować na plebanii, i w Piotrkowie w najbliższych wyborach samorządowych mieszkańcy pójdą głosować właśnie tam. Lewica zapowiada szczególny nadzór nad tym lokalem wyborczym.

Ksiądz Remigiusz Wysocki w salce dla dzieci, w której znajdzie się lokal wyborczy, fot. APP Interpelację w "sprawie utworzenia obwodu głosowania z siedzibą komisji wyborczej w budynku plebanii" złożył na ręce marszałka Sejmu RP Artur Ostrowski, poseł SLD z Piotrkowa. Środowisko lewicowe nie kryło oburzenia od momentu (w czerwcu) przegłosowania uchwały Rady Miasta w Piotrkowie, ustanawiającej lokal Komisji Wyborczej w oddanej przez parafię w nieodpłatne użytkowanie salce plebanii. W tej samej, w której postanowiono utworzyć także filię świetlicy środowiskowej.

Odpowiedzi na poselską interpelację udzielił minister Jarosław Brysiewicz. W odniesieniu do zapisów ordynacji wyborczej podkreślił, że jednostki sprawujące zarząd nad budynkami państwowymi i komunalnymi (np. szkoły, przedszkola) mają obowiązek udostępnić pomieszczenie na lokal wyborczy. Można go urządzić w pomieszczeniach należących nawet do prywatnych osób czy instytucji, o ile te wyrażą na to zgodę.

– Decyzja piotrkowskiego samorządu była szeroko komentowana w ogólnopolskich mediach, na forach internetowych, i nie pozytywnie, a krytycznie – mówi Ostrowski. – Nie słyszałem o innym – poza Piotrkowem – takim przypadku w kraju. Skoro także Państwowa Komisja Wyborcza nie widzi przeszkód, by obywatele szli do wyborów na plebanię, to nie pozostaje nam nic innego, jak szczególnie przyglądać się tym wyborom i reagować na nieprawidłowości.

Z decyzji rady zadowoleni są członkowie Rady Osiedla Wierzeje (w poprzednich wyborach mieszkańcy głosowali w oddalonym o kilka kilometrów przedszkolu). Proboszcz Remigiusz Wysocki o przebieg wyborów jest spokojny, bo twierdzi, że choć na mszy nie będzie omijał tematu wyborów, to z głośników kościoła na plebanię jego głos nie dojdzie.

O uchylenie uchwały do wojewody łódzkiego wystąpił jeszcze klub radnych SLD. – Wobec stanowiska ministerstwa i PKW nie spodziewam się, by reakcja wojewody była inna – dodaje Ostrowski.

(tyka) - Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.