Facebook Google+ Twitter

W Piotrkowskiem ziemia się trzęsie. I to nie od dziś!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-22 16:55

Żadna to sensacja, że dziś krótko po godzinie 5 rano zatrzęsło pod Bełchatowem. Nie pierwszy raz, odkąd pracuje kopalniana odkrywka. A w Piotrkowskiem - warto wiedzieć - trzęsło już w XVIII wieku! Tak stoi w kronikach.

 / Fot. Grzegorz Michałowski PAPNews jak news. Ale przetacza się huraganowo przez wszystkie media. Dziś krótko po godzinie 5 rano zatrzęsło pod Bełchatowem. Odczuli wstrząs mieszkańcy podbełchatowskich Chabielic, dalej położonego Pajęczna i Działoszyna, leżącego na pograniczu województw łódzkiego i śląskiego. "Winowajcą" jest Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" SA z siedzibą w Rogowcu, prowadząca obecnie intensywne prace wydobywcze na południowych i zachodnich obrzeżach Chabielic.

Ja spokojnie piję trzecią kawę.

To przecież nie pierwszyzna. Nie ma zatem powodów do paniki. Poza tym, mało kto wie, że w środku Polski trzęsło już przed wiekami, zanim jeszcze komukolwiek śniło się o bełchatowskiej kopalni odkrywkowej. I tak, stare kroniki wspominają spory wstrząs w Piotrkowie w XVIII wieku, ale wtedy uznawano to za karę boską. Specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach twierdzą, że centralna Polska nie leży w aktywnym sejsmicznie obszarze. Ale jednak w Piotrkowskiem trzęsie!

Ten dzisiejszy wstrząs o sile 4,42 stopnia w skali Richtera, w okolicach jednej z odkrywek węgla, potwierdzony od razu przez sejsmografy zainstalowane w Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" SA był na tyle silny (zarówno jak na warunki kopalniane, jak i w ogóle, polskie warunki), że w oknach zatrzęsły się szyby. Jest wprawdzie doniesienie z sąsiedniej gminy Rząśnia, że zarysowała się elewacja na szkolnym budynku, ale to drobiazg. Większych strat nie odnotowano. Tylko psy po wsiach dość długo skowyczały.

Takie wstrząsy zdarzają się na terenach kopalnianych. Potwierdza to Wojciech Wojtak ze Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu, przewidując kolejne, ale najpewniej już słabsze drgania. Według kopalnianych specjalistów, te wstrząsy wiązać należy z prowadzonymi pracami odkrywkowymi i naruszeniem górotworu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie wiedziałem, że odkrywka może być przyczyna wstrząsów sejsmicznych. Dla mnie b. ciekawy tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.