Facebook Google+ Twitter

W PO jest miejsce dla Palikota i dla Gowina

O premierach-gwiazdach, partii posła Palikota i o tym, co pozostało dziś z ,,Solidarności" mówi w rozmowie z Przemysławem Maksymem poseł Platformy Obywatelskiej, Radosław Witkowski.

 / Fot. mat.pryw.Przemysław Maksym: Rząd Donalda Tuska już trzy lata cieszy się popularnością wśród Polaków, ma 38 procent zwolenników, 31 procent przeciwników. Choć w ostatnim czasie poparcie znów lekko spada. Skąd wynika taka tendencja?
Radosław Witkowski: Moim zdaniem nie ma tu jakiejś tendencji. Rząd Donalda Tuska wystartował z bardzo wysokiego pułapu. W miarę upływu czasu, jak to się mówi trywialnie - rząd się ,,zużywa" i poparcie szło zdecydowanie w dół. Mieliśmy też takie momenty, kiedy po jakichś bardzo dobrze odbieranych decyzjach rządu poparcie szło do góry. Jesteśmy w fazie odreagowania po wyborach prezydenckich. Poparcie od 40-50 procent utrzymuje się już od jakiegoś czasu. Mieliśmy trudną kampanię prezydencką - pokłosie katastrofy smoleńskiej. W czasie tej kampanii zostało złożonych wiele, moim zdaniem istotnych dla społeczeństwa, obietnic. Ludzie chcieliby, żeby zostały one zrealizowane w ciągu krótkiego czasu. Tak się jednak nie da. Choćby autostrady budujemy od początku naszej kadencji, ulgi dla studentów wejdą, ale w określonym czasie. Nie możemy też zapomnieć o sprawie krzyża i Kościoła, wokół której w ostatnim czasie polemizują PiS i Platforma, Kościół. Wiele osób uważa, że rząd sobie z tą sprawą może nie tyle nie poradził, ale nie zrobił tego czego oczekuje część społeczeństwa.

W ogóle po wyborach prezydenckich rząd Donalda Tuska znalazł się w nowej sytuacji. Macie swojego prezydenta. "Rzeczpospolita" doniosła, że po wakacjach gabinet premiera Tuska ponownie będzie zgłaszał ustawy, które zawetował bądź wysłał do Trybunału Konstytucyjnego śp. prezydent Lech Kaczyński. Czy praca rządu po wakacjach będzie opierała się głównie na ,,odzyskiwaniu" tych ustaw? Czy to będzie tylko tyle, czy aż tyle jeśli chodzi o działanie władzy ustawodawczej?
Nie wiem czy tylko tyle , czy aż tyle. Pracy do wykonania jest bardzo dużo. Na pewno zaczniemy od tych wszystkich pomysłów, na które to z powodów ideologicznych czy politycznych nie zgadzał się ś.p. prezydent Lech Kaczyński. Priorytetem będzie służba zdrowia. Najlepsze z nich będziemy starali się wprowadzić do końca kadencji w życie. Zdajemy sobie też sprawę z mniejszych wpływów do budżetu i, że może nam to utrudniać ich realizację. Tak jak zapowiedział premier w czasie kampanii prezydenckiej, czeka nas 500 dni spokoju bez napięcia w obrębie władzy wykonawczej i przy silnym zapleczu zespołu parlamentarnego złożonego z Platformy i PSL.

A czy Platforma poradzi sobie teraz z rządzeniem?
W to nie wątpię...

PO znalazła się w nowej sytuacji, teraz nie możecie zgonić niczego na prezydenta, bo ten wywodzi się z waszej opcji politycznej...
Ale my niczego nie zganialiśmy na prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

WYWIADOWCA
  • WYWIADOWCA
  • 28.08.2010 10:05

Pozdrowienia dla Przemka i pana posła Radosława Witkowskiego:)
czytelnik link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przemek, jestem pod wrażeniem Twojego pozytywnego odbioru uwag. Nie ma i nie było w nich krzty złośliwości. Wiele wyjaśniliśmy sobie na priv. Jestem pełen uznania. Pełne 5* dla Ciebie po przeczytaniu do końca:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu, proszę się nie denerwować. Rzeczywiście do pierwszego pytania wkradło się zamieszanie i wypowiedź nie była spójna. Naprawiłem już błąd i dziękuję Panu za zwrócenie uwagi. Ale czyż nie można mówić o śp. prezydencie Kaczyńskim, czyż współpraca nie może być konstruktywna? POzdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) cieszę się z niektórych korekt. Ale tylko niektórych. Poczekam na pozostałe:).

Komentarz został ukrytyrozwiń
komentator
  • komentator
  • 27.08.2010 19:42

Interesująca rozmowa-pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

..........ma 38 procent zwolenników, 31 procent przeciwników. Skąd wynika taka tendencja?.........
.........Choćby autostrady budujemy od początku naszej kadencji,...........
.........śp. prezydent Lech Kaczyński...........
.......i, że..............
..........premier w czasie kampanii prezydenckiej, czeka nas 500 dni spokoju............
...........Nie wierzę w konstruktywną współpracę z opozycją.............
.........Nowa strategia premiera- Donald Tusk będzie kreował się na męża stanu, odsuwał od siebie problemy polityki wewnętrznej, a pokazywał się wśród przywódców europejskich. Co Pan na to? Czy ta strategia przyniesie sukces premierowi?................
............W lipcu zaczynamy prezydencję Polski w UE...............
Przemku przepraszam dotrwałem do trzeciej strony. Nie dałem rady dalej. Zastanów się, dlaczego? A i moderator powinien się w piersi uderzyć. Powyższe to wyjęte z tekstu stwierdzenia itp. Wybacz, bez dalszego komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.