Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W podróż samolotem czy pociągiem? Kolej przegrywa z LOT-em

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Obecnie krajowe połączenia wykonywane są tylko z i do stolicy Polski. Niedługo ma się to zmienić.
Obecnie krajowe połączenia wykonywane są tylko z i do stolicy Polski. Niedługo ma się to zmienić. Mariusz Michalak
Za lot z Warszawy do Krakowa czy Katowic zapłacimy o połowę mniej niż gdyśmy mieli podróżować koleją. Oczywiście znacznie krótszy jest także czas podróży.

Większość torów kolejowych na głównych trasach jest remontowanych, a LOT oferuje atrakcyjne oferty na krajowe połączenia lotnicze. Wszystko to sprawia, że ruch lotniczy między polskimi miastami od początku roku wzrósł o 25 procent.

Lot ze stolicy do większego miasta w Polsce trwa około godziny. Dla porównania koleją do Gdańska z Warszawy dostaniemy się w około 6 godzin. Okazało się, że LOT najniższe ceny oferuje na połączenia, pomiędzy którymi pociągi kursują w czasie krótszym niż trzy godziny.

Podróż z Warszawy do Krakowa zajmie nam 65 minut. Jej koszt to 159 złotych. Ta sama trasa pokonana pociągiem będzie trwała trzy razy dłużej. Zapłacimy za nią blisko 150 złotych więcej. Podobnie sytuacja przedstawia się na innych trasach. Samolotem z Warszawy dostaniemy się do Rzeszowa w 55 minut. Lot będzie kosztował nas 180 złotych. W przypadku kolei zapłacimy 330 złotych, a w podróży spędzimy około sześciu godzin - informuje "Rzeczpospolita". Do Poznania lot zajmie nam 65 min., a jego koszt to 188 złotych. Podróż pociągiem na tej trasie wyniesie nas 307 złotych za trzy godziny jazdy. Taniej będzie także do Wrocławia. 190 złotych za 55 min. lotu, podczas gdy za pociąg zapłacimy 331 złotych i podróżować będziemy prawie sześć godzin

Przedstawiciele PLL LOT wyjaśniają, że nigdy nie było otwartej konkurencji z koleją. - W inny sposób kalkulujemy koszty, a dostępność najtańszych miejsc w samolotach jest ograniczona – tłumaczy Leszek Chorzewski, rzecznik PLL LOT. Sytuacja kolei nie jest najlepsza ze względu na remonty torów.- Po zakończeniu modernizacji linii do Gdańska spokojnie będziemy mogli konkurować z LOT-em na tej trasie. Na razie zawalczymy o klientów promocjami czy dbając o jakość, m.in. o czystość i punktualność naszych pociągów – zaznacza Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Obecnie krajowe połączenia wykonywane są tylko z i do stolicy Polski. Niedługo ma się to zmienić. Do uruchomienia połączeń regionalnych szykuję się Eurolot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto