Facebook Google+ Twitter

W podziemiach kościoła w okolicach Puław odkryto drogocenne sarkofagi!

Jak czytamy na łamach „Gazety Puławskiej” (22 grudnia) w podziemiach kościoła Farnego, w oddalonej od Puław o kilka kilometrów Końskowoli odkryto sarkofagi ze szczątkami przedstawicieli znanych rodów szlacheckich.

Opowieści o skarbach ukrytych rzekomo w kryptach kościoła Farnego od wielu lat przekazywane były z ust do ust, aż w końcu urosły do rangi legend. Jeżeli mówimy o wsi Końskowola, musimy nadmienić, że są z nią związani przedstawiciele takich znanych polskich rodów jak: Lubomirscy, Czartoryscy, Opalińscy, Tęczyńscy czy Konińscy.

„Gazeta Puławska” podaje, iż pierwszym, który dokonał penetracji podziemi kościoła, był końskowolski proboszcz Grzegorz Piramowicz. Otrzymał on od biskupa polecenie zbudowania nowego ołtarza. Nie dysponując żadnym środkami pieniężnymi, proboszcz zszedł do krypt, aby tam znaleźć złoto i srebro, które umożliwiłyby mu zrealizowanie zadania. Jego poszukiwania przyniosły efekt, bowiem ze znajdującej się w podziemiach trumny udało mu się ściągać pokrytą srebrem blachę, która następnie została przetopiona.

200 lat tajemnicy

Później nikt nie zajmował się tajemnicami krypt kościoła Farnego, aż do czasu, gdy parę lat temu, za sprawą mieszkańca Końskowoli i wielkiego miłośnika jej historii Przemysława Pytlaka, cała sprawa odżyła na nowo. Pierwsza próba zbadania podziemi odbyła się w 2005 roku i zakończała się wręcz sensacyjnym odkryciem! Jak opowiadają uczestnicy badań, na jednym z sarkofagów odnaleźli niezwykła rzeźbę – vanitas, symbol marności życia ludzkiego. Odkrycie jest unikalne w skali naszego kraju, jest to bowiem jedyny w Polsce sarkofag zdobiony tego rodzaju rzeźbą.

Przypuszcza się, iż sarkofag skrywa szczątki członków znakomitych polskich rodów, o których pisałem wcześniej. Najprawdopodobniej została tam pochowana zmarła w 1667 roku Izabela z Tęczyńskich wraz z mężem Łukaszem Opalińskim.

Kolejne badania kościelnych krypt odbyły się we wrześniu 2006 roku. Wówczas udało się odsłonić wiele nowych korytarzy, schodów i - co najważniejsze – sarkofagów. Zdaniem odkrywców w podziemiach mogą znajdować się dziesiątki, a być może i setki pochówków przedstawicieli znanych polskich rodów. Niektóre z nich datowane mogą być nawet na XIV czy XV wiek.

łacha wiślana (parkowa). To tutaj według opowieści miał zostać ukryty pochodzący z pałacu skarb. Foto . Marcin MizeraPasjonat historii Końskowoli, Przemysław Pytlak, zamierza poczynić wszelkich starań, aby chronić te bezcenne znaleziska od zapomnienia i zniszczenia. Jego zdaniem podziemia powinny zostać udostępnione dla zwiedzających.

Zagadka skarbu ukrytego w puławskim parku

Jak widzimy, opowieści o skarbach ukrytych w podziemiach Końskowolskiego kościoła Farnego okazały się być w dużej mierze prawdziwe. Ile jest jednak prawdy w opowieściach o skarbie Czartoryskich, ukrytym podobno gdzieś w puławskim parku? Swego czasu interesowałem się tą owianą mgłą tajemniczości sprawą i udało mi się dotrzeć do interesujących informacji, ale o szczegółach napiszę przy innej okazji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa sprawa. Ale napisz proszę o tych interesujących informacjach, bo mi narobiłeś smaka dużego :)
P.S. Popraw to "nadaminieć", bo się wkradł błąd - chyba ma być nadmienić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.