Facebook Google+ Twitter

W pogoni za choinką, czyli świąteczny październik

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-20 19:30
  • Creative Commons

Święta Bożego Narodzenia są czasem szczególnym. Jako jedyne posiadają swoją specyficzną atmosferę wyczekiwania. Przynoszą wiele szczęścia i radości, szczególnie gdy spędzamy je w gronie najbliższych nam osób. Ale wszystko ma swoje granice.

Niespełna miesiąc temu świętowaliśmy kalendarzową jesień. Wprawdzie pogoda nam o tym nie przypomina, gdyż aura jest iście zimowa, ale to nadal nie zmienia faktu, że mamy dopiero październik. W zeszłym roku, dokładnie o tej samej porze podziwialiśmy prawdziwą polską jesień. Dziś co prawda na drzewach nie ma już kolorowych liści, ale dzięki globalizacji i gospodarce wolnorynkowej dostaliśmy w zamian coś, co również nie napawa optymizmem.

Nikogo nie dziwi już fakt, że zaraz po Dniu Wszystkich Świętych sklepowe półki uginają się pod ciężarem bombek, kolorowych łańcuchów, lampek choinkowych i różnego rodzaju ozdób, którymi co roku przyozdabiamy nasze mieszkania. Ale prawdopodobnie większość z nas wprawi w osłupienie fakt, że te dekoracje świąteczne możemy kupić już dziś! Dwa miesiące przez świętami. Pierwszy raz Ikea (gdyż w tym właśnie sklepie można zobaczyć pierwszą świąteczną wystawę), wyprzedziła nawet samą Coca Colę, która do tej pory była pionierem w dziedzinie promocji świąt Bożego Narodzenia.

Gdy podszedłem do biura obsługi klienta z pytaniem, dlaczego tak wcześnie przygotowali wystawę świąteczną, usłyszałem odpowiedź: "ponieważ już niedługo święta". Początkowo wydawało mi się, że jakimś cudem przespałem cały miesiąc i faktycznie mamy już końcówkę listopada. Wtedy podziękowałbym za ten kubeł zimnej wody i przebudzenie. Problem w tym, że tym razem to klient miał rację. Nie jestem zwolennikiem promocji świąt w ten właśnie sposób. Sklepy wyprzedzają się z dekoracjami, aby przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Tu nie liczy się tradycyjna, świąteczna atmosfera, tylko dzienny utarg.

Dla każdego z nas święta to czas szczególny. Coraz częściej święta są chwilą wyciszenia i refleksji, ucieczką od codzienności oraz czasem, który spędzamy z najbliższymi osobami. Lecz na pierwszym miejscu święta powinny kojarzyć nam się ze wspomnieniem ważnego wydarzenia religijnego. Niestety wiele osób wpada w wir przedświątecznych zakupów i zapomina o tych wyższych ideach. Dlatego czasem warto przystopować, odczekać przynajmniej do grudnia ze świątecznymi zakupami, bo na wszystko przyjdzie właściwy czas. Październik, to moim zdaniem zdecydowanie nieodpowiedni moment.

Wystawa sklepowa prezentuje się następująco:
Ikea_ / Fot. Mateusz Mila

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Zawsze stanowczo odgradzam murem tak zwane " sklepowo-komercyjne boże narodzenie" od tego prawdziwego Bożego Narodzenia, religijnego, domowego i rodzinnego.
Zauwazmy, że na coraz bardziej ogłupiałym Zachodzie, zaczynaja sie coraz wieksze dyskusje nad nazwą tych świat, bo akualni 'zbawiciele swiata" nie chca urażać uczuc wyznawców innych religii albo ateistów ( m.in tych zabijajacych bez pardonu chrześcijan) .
A de facto wszystko dla komercji, by wszyscy równo wydawali kasę na multum prezentów. A więc ma byc Świeto Zimy. Świeto Mikołaja, Swieto Śniegu, Świeto Choinki itp..itd..Albo najlepiej całoroczne Święto Prezentów, tak by zakup prezentów był permanentny, a goraczka bożonarodzeniowa stała.
Dla mnie i tak istnieje jedno Boże Narodzenie w roku i jedna Wigilia, która zaczyna sie 24 grudnia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ozdób. przepraszam za literówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze choinki odekorowanej nie widziałam. ale te sztuczne na sprzedaż juz stoją od 10 dni . Trochę jak dla mnie za wcześnie. Nie sądzę by sprzedano ich więcej, gdyby je wystawić na półki w połowie listopda. Także obok cała gama i wachlarz świecidełek "ozdóbek" i gażdetów kiczowatych, kto ma kupić kupi. Są też ładne świąteczne świece, ale najważniejsze i te mają uzasadnienie wczesnego wystawienia na sprzedaż, to są różne półprodukty do zmajstowania samemu całgeo tego kramu na BN. te akurat są na czasie. Jeśli zabiore sie teraz za robienie osdób. maalowanie,wyciananie klejenie kolaży na kartki z życzeniami i ich wypisywanie, to akuratnie czasu wystarczy. Ale

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Coraz częściej święta są chwilą wyciszenia i refleksji, ucieczką od codzienności oraz czasem, który spędzamy z najbliższymi osobami". No, nie wiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko prawda, ale to nic nowego. Już od dobrych kilku lat pojawia się w mediach ten sam temat. Ja też nie jestem tym zachwycona, w sklepie Nanunana bombki pojawiły się już miesiąc temu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.10.2009 19:42

Czar świąt pryska jak bańka mydlana. Zanin nadejdzie czas świąt, przez tego rodzaju ekspozycje wszystko nam spowszednieje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.