Facebook Google+ Twitter

W pogoni za tanimi wakacjami – gotowi do startu?

Wakacje za pasem - jedni już zacierają ręce w oczekiwaniu na letnie wojaże, a drudzy z rezygnacją czyszczą grille na nowy sezon. A są sposoby na to, żeby wypocząć za małe pieniądze i zobaczyć coś więcej niż balustradę własnego balkonu.

Aby wyjechać na wakacje wcale nie trzeba zaciągać kredytu - wystarczy znać kilka złotych sposobów / Fot. Daria DuszyńskaTaniej, nie znaczy za darmo – na jakikolwiek letni wyjazd trzeba nam będzie wysupłać określoną kwotę z portfela. Jednak kwota ta może być dużo niższa w porównaniu do tego, ile standardowo płaci np. klient biura turystycznego, któremu nie zależy na poszukiwaniu okazji cenowych lub tańszej alternatywy. A taka istnieje. Przedsiębiorczy Polak może bowiem skorzystać z takich narzędzi, jak wyszukiwarki i porównywarki cen biletów lotniczych, darmowych noclegów na całym świecie w ramach couchsurfingu, zniżek oferowanych przez serwisy zakupów grupowych czy czerpania rad z turystycznych for internetowych. Istnieją również wersje dla ekstremalnych, czyli stary dobry autostop i nocleg pod rozgwieżdżonym niebem. Mimo to, nie trzeba rezygnować ani z wygody, ani z jakości wyjazdu tylko dlatego, że korzystamy z tańszej alternatywy. Być może wtedy statystyki za lato 2011 będą dużo bardziej pozytywne, niż te z roku ubiegłego - według CBOS, ponad połowa Polaków spędziła wtedy czas wolny we własnym domu, nigdzie nie wyjeżdżając.

Couchsurfing, czyli coś dla „kanapowych” lwów

Couchsurfing pozwala zaoszczędzić na opłacie za noclegi, gdyż jego idea polega na możliwości darmowego nocowania w wybranym zakątku świata. Nazwa zjawiska pochodzi od angielskiego słowa „couch”, czyli kanapy, bo w praktyce to właśnie wolne miejsce do spania w obcym domu jest przedmiotem zainteresowania couchsurferów. Ci ostatni zakładają swoje konta na funkcjonującym od 2003 roku serwisie couchsurfing.org, gdzie mogą zarówno oferować miejsce do spania we własnym domu, jak i poszukiwać bezpłatnych noclegów w domostwach na całym świecie.

Obecnie w serwisie funkcjonuje już niemal 1,3 mln zalogowanych użytkowników - każdy z nich to potencjalne miejsce, w którym możemy zatrzymać się na naszym wakacyjnym wyjeździe. A brak kosztów związanych z noclegiem i koniecznością wykupywania wyżywienia to spore odciążenie budżetu przeznaczonego na wypoczynek. Pozostają zatem koszty transportu oraz wydatki „na miejscu”. Należy jednak pamiętać, że po zalogowaniu się na serwisie i kontakcie z innym couchsurferem, u którego chcemy nocować, możemy się spodziewać zapytań ze strony innych chętnych do spędzenia kilku nocy w naszym domu. Jeśli np. uparcie będziemy odmawiać ich przenocowania, inni również mogą odwoływać nasze propozycje.

Mimo to, warto odkryć zalety couchsurfingu - nie tylko możliwość taniego spędzenia wakacji, ale również nocowania w przytulnym domu zamiast w hostelu. Poza tym niepisaną zasadą gospodarzy otwierających się na podróżnych, jest przekazywanie kluczy do domu. I wydaje się, że nie jest to wcale wyraz świętej naiwności, ale wzajemnego zaufania, które cechuje coachsurferów biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek skarg.

W grupie raźniej, czyli wakacje za pół ceny

Kolejną alternatywą tańszych wakacji są serwisy zakupów grupowych. Portale te, do niedawna jeszcze kojarzone z oferowaniem głównie tańszych usług kosmetycznych czy wizyt w restauracjach, zaczęły wychodzić z propozycjami nieco bardziej zróżnicowanymi. Tak oto np. Citeam.pl uruchomił specjalną zakładkę zawierającą wyłącznie propozycje wykupywania turnusów letnich czy noclegów w wybranych obiektach hotelowych. Duża większość propozycji wakacyjnych z tego rodzaju serwisach dotyczy wyjazdów w obrębie Polski, ale są również i zagraniczne. Wysokość zniżek jest znacząca dla wakacyjnego budżetu – analizując dostępne oferty, można wyjechać na wakacje co najmniej o połowę taniej. Jedne z ciekawszych propozycji jakie pojawiły się ostatnio w sieci to np. tygodniowy pobyt dla 4 osób na Węgrzech w domku termalnym za 1,5 tys. zamiast 3,1 tys. zł, tygodniowy wynajem jachtu na Mazurach za 420 zł zamiast 1 tys. zł, również tygodniowy pobyt w jednym z beskidzkich pensjonatów z pełnym wyżywieniem za 550 zł (bez zniżki 1,1 tys. zł).

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Marg
  • Marg
  • 02.07.2011 11:58

Świetną ofertę wycieczkową do Hiszpanii znalazłam ostatnio na Gruperze, szkoda tylko że tak późno na nią trafiłam, bo mieli ją za 699 złotych, a można było pojechać na 12 dni. Trzeba będzie śledzić oferty może coś ciekawego się jeszcze upoluje w tym sezonie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Couchsurfing brzmi zachęcająco i ekscytująco. Może się odważę na taką formę wakacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil
  • Kamil
  • 08.06.2011 23:48

Fajne wskazówki! Od siebie dodam, że szukając promocji warto sprawdzać także tzw. agregatory zniżek i ofert zakupów grupowych jak np. www.godealla.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.