Facebook Google+ Twitter

W Polsce będą powstawać centra urazowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-26 11:25

W Polsce ma powstać 10-12 centrów urazowych, które mają zapewnić kompleksową pomoc między innymi ofiarom wypadków. Takie rozwiązania zakłada nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Posłowie komisji zdrowia powołali podkomisję, która zajmie się tymi rozwiązaniami.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że centra urazowe powstaną na bazie już istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych i będą współpracowały z całym systemem ratownictwa medycznego.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia poseł Bolesław Piecha z PiS uważa, że tworzenie centrów urazowych jest kontrowersyjnym pomysłem. Dodaje, że niewskazany jest pośpiech przy nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.

Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej profesor Juliusz Jakubaszko podkreśla, że centra urazowe mają zapewnić
leczenie w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu osoby z wielonarządowymi obrażeniami ciała, która trafiła na oddział ratunkowy.

Zdaniem profesora Jakubaszko powstanie centrów wpłynie na zmniejszenie powikłań wśród pacjentów oraz kalectwa pourazowego. Taka organizacja udzielenia świadczeń zmniejszy też koszty leczenia i rehabilitacji. Profesor Jakubaszko dodaje, że utworzenie sieci centrów urazowych w Stanach Zjednoczonych i Europie zachodniej przyczyniło się do zmniejszenia o połowę umieralności okołourazowej.

Co roku w Polsce z powodu wielonarządowych obrażeń doznanych w wypadkach komunikacyjnych umiera około 5,5 tysiąca osób .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

co to za depesza agencyjna!
jak można napisać że w Polsce umiera 5.5 tysiąca ludzi z powodu obrażeń , ktoś tu chyba nie wie o czym pisze , na Polskich drogach giną ludzie na skutek wypadku w którym bezpośrednie uderzenie itd. powoduje z reguły nagłą śmierć na miejscu wypadku i nie ma to nic wspólnego z powikłaniami tylko skalą obrażeń jakie doznają w wyniku tegoż nagłego zdarzenia jakim jest wypadek , po drugie po co tworzyć kolejne służby i jakieś centra , jest taki twór jak Państwowa Straż Pożarna i doskonale by sobie poradziła z niesieniem pomocy przedmedycznej / ratownictwo medyczne / a u nas jest kolejna służba medyczna , pytam się po co? proszę zobaczyć kto ratował "króla popu" właśnie ambulans z załogą straży pożarnej który przybył na miejsce i dostarczył go do szpitala w którym dokonywano kolejnych czynności ratowniczo ambulatoryjnych , tak więc pomysł jakiś kolejnych tworów to chore pomysły , żeby zmniejszyć śmiertelność na Polskich drogach trzeba po pierwsze wybudować sporą ilość dróg typu autostrad i dróg ekspresowych , wyremontować drogi krajowe i dostosować je do unijnych norm , kolejna sprawa to wysokie kary za prędkość , niestety może to nam kierowcą odbiera wolność na drodze ale kary muszą być bardzo wysokie i strach utraty prawa jazdy na skutek przekraczania prędkości , kolejna sprawa to "wstawieni" kierowcy to też jest nienormalna sytuacja widać kary powinny być drakońskie za taki występek - widać obecne nie są wystarczające
reasumując nie wymyślajmy kolejnych dziwnych tworów
budujmy drogi , remontujmy , karzmy za prędkość i alkohol wysoko a skutek będzie taki jak trzeba
a co do ratownictwa
trzeba nowych helikopterów , sprzętu który ma zapewnić szybkie dotarcie poszkodowanych do szpitala i będzie ok

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.