Facebook Google+ Twitter

W Polsce brakuje lekarzy specjalistów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-27 16:41

W całym kraju brakuje lekarzy specjalistów. Wiele poradni w przychodniach specjalistycznych będzie zlikwidowanych, bo Narodowy Fundusz Zdrowia płaci tylko za porady udzielane przez lekarzy z daną specjalizacją.

Informacje o nowych zasadach kontraktowania porad specjalistycznych były znane lekarzom i dyrektorom placówek. Jednak w ostatnim czasie bardzo mało kształci się u nas lekarzy specjalistów, a dodatkowo cześć z nich z ukończoną specjalizacją wyjechała za granicę.

Andrzej Jacyna - zastępca dyrektora Szpitala Klinicznego CMKP w Warszawie poinformował, że w przychodni przyszpitalnej niektóre poradnie zostały zlikwidowane z braku lekarzy specjalistów.

Jego zdaniem, wymogi NFZ nie biorą pod uwagę aktualnych możliwości. - Obecnie zrezygnowali z pracy lekarze w wieku emerytalnym, a młodych specjalistów na rynku pracy brak. Mimo proponowanych dobrych warunków, zatrudnienia w formie kontraktu, na wiele specjalności chętnych do pracy nie mamy - zaznaczył Jacyna.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz podkreślił, że porady specjalistyczne powinny być udzielane przez lekarzy z ukończoną specjalizacją. Zaznaczył, że takie są opinie większości konsultantów krajowych w danych dziedzinach medycyny. - To jest w interesie ubezpieczonych, aby w poradni okulistycznej przyjmował okulista, a w kardiologicznej - kardiolog - argumentował prezes.

Dotychczas w poradniach specjalistycznych szpitali pediatrycznych bardzo często przyjmowali lekarze pediatrzy bez ukończonych innych specjalizacji np. kardiologii, reumatologii czy gastrologii. Teraz takie konsultacje w ramach ubezpieczenia nie będą możliwe.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.