Facebook Google+ Twitter

W Polsce brakuje radarów meteorologicznych

W czerwcu popsuł się radar meteorologiczny znajdujący się na Śląsku. Osłabiło to i tak niewystarczającą sieć radarów tego typu w Polsce.

 / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:FoggDam-NT.jpg Po awarii w całym kraju, sprawnych jest tylko siedem urządzeń. Nie jest to wystarczająca liczba. Na podstawie wskazań radarów, meteorolodzy opracowują ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

- Radar meteorologiczny potrafi ustalić poziom opadów oraz przesuwanie się ich nad Polską w promieniu 200 kilometrów - mówi pracownik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak zaznacza, nad Polską są takie miejsca, których nie obejmują radary. Na terenie Polski powinno się znajdować 16 takich urządzeń.

- Niezbędne jest wybudowanie radaru w północno-wschodniej Polsce, co umożliwiłoby ostrzeganie przed takimi huraganami jaki w 2007 r. nawiedził Mazury - apeluje hydrolog z IMiGW. Niestety, koszty ich postawienia są bardzo wysokie. Jeden kosztuje ponad 12 mln złotych.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", awaria jednego z radarów niedaleko Rybnika może mieć wpływ na otrzymywanie nieścisłych danych dotyczących lokalnych zagrożeń. Eksperci twierdzą, że powodzi w Bogatyni i tak nie udałoby się przewidzieć, natomiast majową - niewykluczone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.