Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7189 miejsce

W Polsce dokonuje się 13 tysięcy refundowanych zabiegów obrzezania rocznie

W Polsce zwiększa się liczba zabiegów obrzezania. Narodowy Fundusz Zdrowia refundował je w ubiegłym roku 13.279 razy kwotą 6,7 mln złotych. Coraz częściej zabiegów dokonuje się nie tylko z powodu stulejki. Także z przyczyn kosmetycznych. I religijnych.

Fot. CAFPP– Nie mam już wolnych terminów. Najwcześniej za tydzień – mówi mi recepcjonistka w krakowskiej prywatnej klinice, gdzie zabiegi obrzezania oferuje się za 500 zł. Ze wstępnym badaniem lekarskim - o 60 zł więcej. W Katowicach zabieg kosztuje tysiąc zł. Dla tych, którzy nie mają takiej gotówki, kliniki oferują pośrednictwo w uzyskaniu kredytu. Na pytanie, czy mogę skorzystać z refundacji, odpowiedź zarówno w Krakowie jak i w Katowicach brzmi: nie. Skąd więc liczba ponad 13 tysięcy oficjalnie przeprowadzonych zabiegów, opłaconych przez podatników za pośrednictwem NFZ?

– Refundujemy zabiegi, które przeprowadzone zostały ze względów medycznych, w większości związane ze stulejką u dzieci, obrzezanie, operację załupka i zaszycie rany skóry prącia - twierdzi Michał Rabikowski z biura prasowego centrali NFZ. – Wycena to 50 punktów, wartość punktu to 10 - 11 zł, zależnie od regionu. W ubiegłym roku liczba świadczeń wyniosła 13.379, refundowano w sumie 6.742.118 zł - dodaje Michał Rabikowski. Nie ma ponoć specjalnych różnic w liczbie zabiegów w poszczególnych województwach.

Kto chce poddać się obrzezaniu i nie wykładać pieniędzy z własnej kieszeni, nie musi się jednak zbyt wiele nachodzić. Wystarczy, że dostanie skierowanie od lekarza - specjalisty, stwierdzające, że zabieg wycięcia napletka jest konieczny ze względów medycznych, np. w przypadku jego nadmiernego zwężenia. - Proszę się nie obawiać komplikacji - można usłyszeć w krakowskiej klinice. – U nas zabieg przeprowadza znany z tego w Krakowie doktor, pacjenci przyjeżdżają samochodami i potem są w stanie sami prowadzić. Niepotrzebne nawet zwolnienie. Opuchlizna powinna zejść po kilku tygodniach. Zabieg trwa od trzydziestu minut do godziny.
– Zainteresowanie obrzezaniem jest z roku na rok większe – mówi dla Wiadomości24.pl urolog, dr hab. Jacek Ogrodnik. – Spora grupa zgłaszających się to młodzi mężczyźni, zaniepokojeni kłopotami z odprowadzeniem napletka. Szczególnie ci, rozpoczynający współżycie. Czasem powodem są jednak względy pozamedyczne, choć to nieliczne przypadki. Odkąd pamiętam, tylko jeden pacjent przyznał, że chce to zrobić z pobudek religijnych. Możemy raczej mówić o tendencji, czy modzie, choć w krajach Europy, np. Wielkiej Brytanii, gdzie dotychczas liczba zabiegów była duża, obecnie widzimy znaczny ich spadek.

O wyznaniowych motywach obrzezania trudno dyskutować, jednak czy warto to czynić ze względów kosmetycznych? – Jeśli czynnościowo penis jest sprawny, nie widzę powodów do obrzezania – mówi dr Jacek Ogrodnik. – Dochodzi do uszkodzenia wędzidełka, a nieustannie odsłonięta żołądź staje się mniej wrażliwa. Być może jest to dla niektórych jakiś walor. Generalnie, w polskich warunkach klimatycznych nie ma obawy np. wobec skutków gromadzenia się mastki pod napletkiem. Wystarczy zachowanie higieny.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

zx - to sobie jeszcze poczytaj... Istnieje korelacja między obrzezaniem, a mniejszą zapadalnością na: HIV/Aids, choroby przenoszone drogą płciową (w tym np: syfilis), raka penisa i parę innych. nie moja wina, że nie "wierzysz" w wyniki badań naukowych.

Aha - i oczywiście możesz to uważać za barbarzyństwo, ale ten zabieg raczej nie mieści się w powszechnej definicji słowa "barbarzyństwo" - no chyba, że za barbarzyństwo uważasz też takie rzeczy jak zabiegi dentystyczne. To zwykły zabieg, który nie zaszkodzi, a może potencjalnie poprawić jakość życia i stan zdrowia - choć, nie oszukujmy się, ten wpływ nie jest aż tak wielki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"mniejsza zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową w tym HIV - jest taka korelacja" - ROTFL

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ es_uomikim . Pozytywny wpływ na zdrowie? Taki jak np codzienne wyglądanie przez okno? Bo innego nie zauważyłem. A obrzezanie małego chłopca uważam za barbarzyństwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i istnieje moda, ale co z tego? To nie jest szkodliwe. Poza tym są dowody na to, że obrzezanie ma pozytywny wpływ na zdrowie, np:

http://www.circinfo.net/
http://www.circlist.com/
http://www.circumcision.org/
itd.

Równie dobrze możesz narzekać na to, że jest moda na wyrywanie zębów kiedy komuś się nie podoba zgryz, na kolczyki i tatuaże - to wszystko drobne ingerencje w ciało. A pobudki to na przykład higiena, pobudki "seksualne", zdrowotne (mniejsza zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową w tym HIV - jest taka korelacja).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.02.2007 19:05

Tak, ale jest mnóstwo zabiegów, być może bardziej istotnych (społecznie, medycznie etc.) i o nich się nie pisze. Obrzezanie jako zabieg medyczny jest zjawiskiem, jak sądzę, dość marginalnym. Niepokoi mnie swoista moda na poddawanie się temu zabiegowi, a pobudki do poddania się mu trudno mi sobie wytłumaczyć. Jeżeli coś jest podyktowane modą, to ja jestem przeciwny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie względy religijne są istotne. Autor może się pochwalić jednym dowiedzionym przypadkiem. No ale statystycznie rzecz biorąc...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za temat.

Przemek - a musiał być jakiś cel? To temat jak każdy inny, moim zdaniem ciekawy, więc czemu o tym nie pisać? Warto pisać na takie tematy choćby z tego powodu, że społeczeństwo jest kiepsko wyedukowane, niektóre "wstydliwe" tematy są pomijane milczeniem, a potem jak ktoś ma problem, to nawet nie wie jak sobie z nim poradzić. Nie zdziwił bym się gdyby wiele osób w ogóle nie wiedziało o tym, że istnieje takie zabieg i czemu się go wykonuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.02.2007 17:38

Fajnie, ale nie za bardzo rozumiem, jaki był cel tego tekstu? Można napisać o kosztach np. drenaży przezwątrobowych w skali roku, tylko po co?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profeszynal hard łork :D +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.