Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4404 miejsce

W Polsce kwitnie handel hitlerowskimi symbolami

 • Źródło: Dziennik Łódzki
 • Data dodania: 2008-08-01 14:11

Sześć milionów zamordowanych, zrównana z ziemią stolica, która dziś obchodzi 64. rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń wojny. Takie skutki przyniosła naszemu krajowi ideologia faszystowska, w myśl której Polacy byli podludźmi. Dziś Polacy... specjalizują się w produkowaniu symboli tej ideologii.

Polskie prawo nie zabrania produkcji nazistowskich gadżetów / Fot. Grzegorz Pachla/POLSKAPochodzące z polskich fabryczek Żelazne Krzyże, opaski ze swastyką, odznaczenia SS trafiają do organizacji neofaszystowskich w całej Europie. Wszystko odbywa się legalnie, bo polskie prawo nie zabrania handlu takimi pamiątkami.

Wczoraj reporterzy "Polski" z Wrocławia, Katowic i Gdańska postanowili poszukać w swoich miastach nazipamiątek. Nie szukali długo. W Gdańsku, gdzie właśnie trwa Jarmark św. Dominika, stoisk z takimi przedmiotami jest kilkanaście. Kolekcjonerzy, którzy je sprzedają, twierdzą, że to pamiątki militarne i ten handel nie ma nic wspólnego z propagowaniem treści faszystowskich, co w Polsce jest zabronione.

- Bez przesady, nie wpadajmy w wariactwo - mówi Mieczysław Milczanowski, który na jarmark przyjechał z Poznania. - To, że mam Krzyże Żelazne czy emblematy Wehrmachtu, czy nawet dywizji SS "Wiking" lub SS "Totenkopf", nie oznacza, że identyfikuję się z jakimiś nazistami i propaguję treści faszystowskie. Zresztą takich militariów nawet nie eksponuję w widocznym miejscu.

Jest wyjątkiem wśród handlarzy, bo inni oferowane kaski SS, odznaczenia za dzielność, a nawet emblematy konkretnych formacji niemieckich i portrety oraz fotografie nazistów wykładają tak, by rzucały się w oczy. Na jednym ze stoisk odnaleźliśmy nawet mosiężne popiersie Adolfa Hiltera, a także kopie naramiennych opasek z gwiazdą Dawida i napisem "Kapo". Opłaca się, bo - jak przyznają - zarówno oryginały, jak i kopie wszelkiego rodzaju pozostałości po okupantach cieszą się ogromnym wzięciem. - Trzecia Rzesza dobrze się sprzedaje - kwituje jeden ze sprzedawców, który nie zgodził się na fotografowanie swojego stoiska w całości.

Także we Wrocławiu i Katowicach znalezienie symboli faszyzmu nie stanowi problemu. Repliki broni, mundurów, naszywki niemieckich jednostek można znaleźć nawet w sklepiku naprzeciwko katowickiego ratusza. Jeszcze bardziej przerażające rzeczy kupimy podczas zlotów miłośników inscenizacji historycznych: od kubków z napisem Waffen SS po tablice z obowiązującymi podczas II wojny światowej nazwami ulic.


Artur Grabarczyk

Całość czytaj w serwisie www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

black wolf
 • black wolf
 • 12.01.2012 22:20

towar jak każdy inny każdy chce mieć co do gara wrzucić i zarobić w ten czy inny sposób widać nigdy nie byłaś głodna powieś się sama to nie napiszesz takich głupot już nigdy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub Wianecki
 • Jakub Wianecki
 • 15.09.2011 19:25

Widzę że państwo dość głupi, Nazistowskie flagi itd. można sprzedawać przecie to wydarzenia historyczne a nie nazistowskie.druga rzecz jest oburzenie o coś takiego a CO z komuchami jest pełno sklepów z sierpem i młotem i jakoś o tym się nie mówi. Polska młodzież nosi koszulki z czegawarą ,ZSSR itd. ale broń cie boże mieć swastykę (flagę) jako przedmiot historyczny.Czerwona moda jest tu wieksza niż wszyscy neo nazi w europie.POZDRAWIAM GŁUPCÓW LEWACKICH.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gregor Gregorek
 • Gregor Gregorek
 • 05.05.2011 19:10

Dla takich wytwórni i handlarzy powinny być bardzo surowe kary !

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.08.2009 18:09

Skoro jest popyt to i musi być podaż...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To też historia i symbol to nie ideologia germański żelazny krzyż ma dłuższą historie

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.08.2008 19:27

Faszystą to jest chyba autor tego tekstu. A tych co zarabiają na tych symbolach (nazizmu) to powinno się wieszać, albo jakieś kamieniołomy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.