Facebook Google+ Twitter

W Polsce nie ma pracy, tymczasem 6 tysięcy wakatów czeka w policji. Tylko nie ma naboru

Związki zawodowe policjantów ostrzegają, że rosnąca liczba wakatów powoduje osłabienie bezpieczeństwa obywateli. Sami funkcjonariusze czują się zdeprymowani stanem rzeczy i zapowiadają strajk włoski.

Temat wakatów w policji prezentuje szerzej RMF24. Okazuje się, że plany jakie przedstawiał w lutym Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów nie są realizowane. Dziennik Gazeta Prawna publikował wówczas wypowiedź policyjnego związkowca: "W tym roku Komenda Główna Policji planuje rekordową liczbę przyjęć do służby – 5560 osób."

Dlaczego zatem wciąż rzeczywistym pozostaje problem wakatów w policji? Warto przy tym zauważyć, że sygnalizowany Znak drogowy; Krzywda, pow. łukowski. CC3.0 / Fot. Grzegorz W. Tężycki, CC3.0przez RMF24 wzrost bezrobocia wśród policjantów pozostaje w zdrowej dysproporcji wobec liczb obrazujących ilość chętnych do pracy w szeregach stróżów ładu i porządku. 6 tysięcy wakatów to liczba, która jeszcze w 2008 roku była dwukrotnie mniejsza. Największym niedoborem pracowniczym legitymują się komendy ze Śląska, Wielkopolski i Mazowsza. Jednak zdecydowanych zatrudnić się w policji wciąż wielu: "Na jedno miejsce jest kilkunastu, a w niektórych jednostkach nawet kilkudziesięciu kandydatów. I tak jest od wielu lat" - wyjaśniał na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Krzysztof Hajdas z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

Okazuje się, że taka polityka kadrowo-finansowa może uchodzić za przejaw normalnie prowadzonej "firmy": "Wakat w granicach 5 proc., biorąc pod uwagę, że jesteśmy największą formacją mundurową w Polsce, jest zupełnie normalny" - mówił Krzysztof Hajdas na początku tego roku. Innego zdania są policyjni związkowcy. Według nich można mówić o świadomym podtrzymywaniu takiego stanu rzeczy, a istotą problemu są pieniądze. Mając stały poziom nieobsadzonych stanowisk można dysponować środkami jakie pozostały do dyspozycji. "I ten stan jest utrzymywany od kilku lat. Rząd sztucznie utrzymuje wolne etaty" - podnosił w lutym Antoni Duda, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego. Dzisiaj dobitnie dodaje: "Gdy brakuje policjantów mniej ich jest chociażby na ulicach" - analizując zjawisko doszedł do wniosku, że wzrost bezrobocia w policji jest patologią - "Logicznym jest, że tę samą pracę musi wykonać mniej ludzi". Odbija się to na harmonogramach pracy. Godziny służby stają się naginane z wielu powodów, które wyrastają na podłożu wakującego stanowiska. Problem regulacji czasu służby może być jednym z czynników przesądzających o podjęciu przez policjantów protestu w formie strajku włoskiego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, tak jak i Komenda Główna Policji nie znajdują powodu, by przeciwdziałać brakom osobowym z jakimś szczególnym zaangażowaniem. Wydaje się być oczywiste, że nie brak rąk do pracy, a więc 6 tysięcy chętnych nie stanowi problemu. Ilość wakatów jest mniej więcej równa liczbie funkcjonariuszy, którzy odeszli w ostatnim czasie. Mówi się jednak, że jest to ilość rekordowa. Wielu postanowiło wieść żywot emeryta. Tak czy inaczej, policyjna polityka kadrowa jest wychodzeniem z założenia, że tylu zostanie przyjętych, ilu odchodzi.

Kwestie budżetowe także nie są większym problemem. Komendanci mogą rozdysponować pieniądze jakie nie zostały wydane na przewidywane stanowiska pracy. Z 300 milionów złotych jakie zostały w ich gestii w tym roku, około 30 mln zł zostanie oddanych funkcjonariuszom. Pozostałe złotówki będą pomocne przy reperowaniu budżetów policyjnych jednostek. Środki będą mogły zostać wydatkowane na zakup paliwa czy środków czystości. Taka gospodarność jest poniekąd podyktowana względami mającymi na celu uniknięcie deprecjacji wirtualizowanego pieniądza w warunkach ograniczonego obrotu i tym podobnymi zaleceniami polityki ekonomicznej i zdroworozsądkowej.


article by Paweł Jankowski

Utwór udostępniany na licencji Creative Commons 3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Praca w policji nie jest łatwa:

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.