Facebook Google+ Twitter

W Polsce powstaje książka o liderze Pet Shop Boys

W Polsce powstaje pierwsza na świecie książka poświęcona literackiej twórczości lidera Pet Shop Boys, Neila Tennanta.

 / Fot. Aleksandra PerzyńskaJej autorem jest Eryk Ostrowski, młody poeta i eseista, Stypendysta Miasta Krakowa i Ministra Kultury, dwukrotny laureat festiwalu FAMA, w 2006 wyróżniony nagrodą Krakowska Książka Miesiąca, autor m.in. popularnonaukowego studium Szymborska: Odyseja kosmiczna poświęconego najnowszym wierszom Noblistki.

"Neil Tennant: Angielski sen" - bo tak projekt się nazywa - przybliża teksty uznawane za jedno z ważniejszych zjawisk współczesnej poezji brytyjskiej, o których „Guardian” pisał: „Kontynuują tradycję gejowskiej satyry politycznej w Anglii wywodzącą się z wpływu jaki wywierał Oskar Wilde na wiktoriański Londyn. Można się spierać o to, czy nie zdefiniowano tu lat osiemdziesiątych lepiej niż zrobił to jakikolwiek powieściopisarz, malarz czy reżyser filmowy”.

Na książkę składa się kilkanaście esejów omawiających utwory piosenkarza w kontekście utworów pisarzy brytyjskich, którzy są dlań inspiracją, jak Oskar Wilde, czy Noel Coward. Są też rozdziały Tennant i Kora, czyli Dempsey i Makepeace na tropie, gdzie zaserwowano kolaże tekstów Pet Shop Boys dotyczących thatcheryzmu z poetyckimi tekstami liderki Maanamu, są eseje Poezja wobec AIDS oraz Fundamentalizm, rewolucja i wszechobecność państwa - liryka XXI wieku, których tytuły mówią same za siebie. Książka porusza też problem homofobii, a osobne miejsce poświęcono kategoriom piękna w utworach z najnowszego albumu Pet Shop Boys, Yes.

Jest tu bogaty przegląd wypowiedzi i artykułów Tennanta publikowanych na łamach prasy brytyjskiej, a także „przewodnik” po literaturze obcej - od utworów kanonicznych, po nieprzyswojone w Polsce utwory Johna Betjemana, czy Zeldy Fitzgerald, legendarnej żony autora Wielkiego Gatsby’ego, pod wpływem której Neil Tennant postanowił kiedyś zmienić swoje życie i wyjechać do Londynu. Wybitna poetka Julia Hartwig, pierwsza czytelniczka monografii powiedziała krótko: „Nowy głos”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ewa Piotrowska
  • Ewa Piotrowska
  • 16.09.2011 13:22

Jejciu! Właśnie o nim! Właśnie w Polsce! Niech tylko powiedzą, kiedy to będzie można dostać i gdzie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.