Facebook Google+ Twitter

W Polsce powstanie Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych - Academica

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-16 14:44

Będzie to baza danych książek i czasopism naukowych, udostępniona dzięki wdrożeniu międzybibliotecznego systemu wypożyczeń plików elektronicznych.

W pierwszej kolejności zbiory udostępni Biblioteka Narodowa, która gromadzi wszystkie ukazujące się w Polsce tytuły publikacji naukowych. Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, jest stworzenie polskim badaczom narzędzia szybkiego dostępu do literatury naukowej.

Obecnie szukanie i wypożyczenie książki tradycyjną metodą, może trwać nawet miesiąc. Dyrektor Bibliteki Narodowej Tomasz Makowski zastrzega jednak, że korzystanie z Cyfrowej Biblioteki Publikacji Naukowych nie będzie możliwe z prywatnych komputerów, ale z komputerów konkretnych bibliotek.
Biblioteka Narodowa tylko w ubiegłym roku odnotowała 26, 5 tysiąca tradycyjnych wypożyczeń międzybibliotecznych - poinformował Tomasz Makowski dodając, że to bardzo niewiele w stosunku do potrzeb. Jak podkreśla - na udostępnieniu Cyfrowej Biblioteki Publikacji Naukowych, zyska przede wszystkim prawie 500 polskich uczelni.

Wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, profesor Włodzimierz Bolecki zapewnia, że udostępnianie publikacji naukowych drogą elektroniczną, będzie się odbywało zgodnie z prawem autorskim, a same dzieła będą podlegały ograniczeniom kopiowania lub drukowania ich fragmentów.
Uniemożliwione będzie także kopiowanie książek znajdujących się w sprzedaży.Academica rozpocznie swoją działalność po koniec 2013 roku - zapewnia profesor Bolecki zwracając uwagę, że najpierw trzeba stworzyć centralną bazę danych.

Według założeń projektu, w latach 2010-2013 ze zbiorów Biblioteki Narodowej zostanie wyselekcjonowanych oraz poddanych digitalizacji 170 tysięcy książek i czasopism z wszystkich dziedzin nauki.

Zbudowany w ramach projektu zbiór publikacji ma być systematycznie powiększany. Wyboru dokonają eksperci rekomendowani przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Dostęp do cyfrowych wersji publikacji naukowych uzyskają czytelnicy ponad pięciuset polskich bibliotek naukowych, w tym także bibliotek uczelni prywatnych.

Projekt Academica jest finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przewidywany koszt projektu wyniesie blisko 34 mln złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.