Facebook Google+ Twitter

W Polsce prawie jak na Kubie i w Tunezji?

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-10-08 10:32

Polska jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów - wynika z raportu Transparency International. Znaleźliśmy się na 61 miejscu - na 180 sklasyfikowanych państw – razem z Kubą i Tunezją. Wśród krajów Unii zajmujemy 25 miejsce na 27.

W ubiegłorocznym rankingu zajęliśmy 62 miejsce. Przez rok odbiliśmy się więc tylko o jedną pozycję. Polska uzyskała 4,3 pkt na 10 pkt możliwych do zdobycia. Im mniej punktów, tym gorzej. Liczba punktów w rankingu zależna była od oceny zjawiska korupcji wśród urzędników państwowych przez obywateli danego państwa. Korupcją było wszystko to, co jest nadużyciem stanowiska w celu uzyskania prywatnej korzyści. Tak słaby wynik oznacza, iż panujące w naszym kraju procedury nie są postrzegane jako przejrzyste. Najlepiej w rankingu wypadła Dania, Finlandia i Nowa Zelandia. Najgorzej Haiti i Somalia.

W zeszłorocznej edycji rankingu Polska znalazła się na ostatnim miejscu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. W obecnym indeksie byłoby podobnie, gdyby nie najnowsze państwa członkowskie - Bułgaria i Rumunia. Oba zajęły lokaty niższe od naszej.
- Potencjalne "pole nadużyć" zostało nowymi ustawami i rozporządzeniami rozszerzone. W prawie pozostawiono liczne niedomówienia czy furtki mogące pomóc w jego ominięciu - twierdzi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. - Słowne wypowiedzenie walki z łapownictwem, dokonane przez polityków i wymiar ścigania, za pomocą publikacji w mediach, jedynie rozgrzeszyło opinię społeczną. Stworzyło przesłankę do samouspokojenia. Wytworzyło poczucie, że jest lepiej – chociaż tak naprawdę nie ma na to dowodów.

Zdaniem przedsiębiorców, istnieje wiele powodów występowania korupcji w Polsce. Do głównych zaliczają ograniczenie swobód gospodarczych, zwłaszcza w zakresie wydawania zezwoleń, nadmierne zbiurokratyzowanie procesu decyzji w sprawie inwestycji budowlanych, skomplikowane prawo podatkowe. Wciąż istnieje konieczność załatwiania przez przedsiębiorcę spraw w wielu miejscach – brak "jednego okienka". Dodatkowy problem stanowi narastająca nieprzychylna atmosfera wobec ludzi przedsięborczych.
M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.