Facebook Google+ Twitter

W Polsce rośnie średni wiek nauczycieli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-26 07:26

Obecnie ponad połowa pedagogów ma poniżej 40 lat, ale do pracy w tym zawodzie nie przyjmowani są nowi.

Minister edukacji Katarzyna Hall ocenia, że ta tendencja jest spowodowana czynnikami demograficznymi. Spadek urodzin spowodował, że mniej dzieci poszło do szkoły. Powstało mnie klas, a zatem do pracy nie przyjmowani są nowi nauczyciele. Często też gdy pedagog odchodzi na emeryturę, na jego miejsce nie jest przyjmowany nowy.

Od 2003 roku rodzi się więcej dzieci, jednak zanim pójdą one do szkoły podstawowej, a potem gimnazjum i liceum, minie kilkanaście lat.

Zdaniem Rafała Piwowarskiego z Instytutu Badań Edukacyjnych obecna struktura wieku nauczycieli w Polsce nie wygląda najgorzej. Z badań przeprowadzonych na zlecenie OECD wynika, że w Europie są kraję, w których struktura wiekowa nauczycieli jest niepokojąca. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech i Austrii, gdzie nauczyciele w wieku powyżej 50 lat stanowią połowę pedagogów.

Z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że w Polsce najmłodsi nauczyciele, czyli ci poniżej 30 roku życia stanowią 15 procent ogółu wszystkich pedagogów. Tyle samo jest tych powyżej 50 roku życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.