Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27303 miejsce

W Polsce szykują się wielkie inwestycje

W przygotowaniu są wielkie projekty budowlane zawarte w programie "Inwestycje Polskie". Dotyczą m.in. realizacji zadań w drogownictwie, chemii i energetyce.

 / Fot. PAP/Grzegorz MomotPo tzw. drugim expose premiera w październiku, a następnie prezentacji przez szefów poszczególnych resortów, projektów dalszego rozwoju Polski, zaczyna się etap podziału środków oraz przygotowania wykonawców do podejmowania inwestycji. Stanęła już kolejka chętnych do zdobycia "kasy" na dofinansowanie zadań z programu "Inwestycje Polskie". Chętni podobno czekają, aż program ruszy, ale pewności nikt nie ma, kto z niego skorzysta - pisze portal biznes.gazetaprawna.pl.

Decyzje o zaangażowaniu budżetowym w konkretne projekty, mają być podejmowane niezależnie, po analizie programu i zadań, przez dwie instytucje: Celową Spółkę Inwestycyjną (CSI) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) - zastrzega rzecznik Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), Katarzyna Kozłowska.

Możliwe, że już w nadchodzącym tygodniu - zdaniem obserwatorów - rząd da zielone światło programowi "Inwestycje Polskie". Jednak na rozruch spółki celowej tego programu, będzie trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Rada Ministrów ma wydać pozwolenie MSP, na przekazywanie akcji spółek Skarbu Państwa, do spółki celowej "Inwestycje Polskie" oraz do BGK.

Zgodnie z obowiązującym prawem, MSP bez zgody rządu może przekazywać takim podmiotom tylko i wyłącznie samą gotówkę, ale nie akcje spółek. A po podjęciu decyzji rządowej - mogą najszybciej ruszyć gwarancje udzielane inwestorom przez BGK.

Obecnie w MSP prowadzone są prace nad statutem Celowej Spółki Inwestycyjnej (CSI) i jej strukturą. CSI powinna powstać do końca bieżącego roku, a początkowo będzie nią kierował pełnomocnik, powołany przez ministra skarbu. Rola pełnomocnika będzie czysto techniczna - zacznie organizować spółkę i czekać na wyłonienie jej władz. Członków rady nadzorczej spółki wyłoni konkurs zorganizowany z udziałem zewnętrznej firmy doradczej. Rada Nadzorcza dokona wyboru prezesa zarządu spółki.

W tym procesie także będzie uczestniczyć profesjonalna firma doradcza typu executive search - mówi rzecznik MSP. Następnie zostanie zgłoszony wniosek o rejestrację spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), co powinno się odbyć na początku 2013 roku. Gdy już - po wszystkich procedurach biurokratyczno-prawnych - ukonstytuują się władze, wówczas spółka może zacząć działać i decydować, jakie inwestycje sfinansuje.

Oprócz Gaz Systemu (Gaz-System S.A. jest strategiczną firmą polskiej gospodarki, będącą operatorem gazociągów) i budowy autostrady A1 - na pieniądze budżetowe z prywatyzacji akcji państwowych firm - liczą również firmy chemiczne i energetyczne. Przed kilkoma dniami, Grupa Lotos i Zakłady Azotowe w Tarnowie, podpisały umowę w sprawie wspólnej budowy zakładu petrochemicznego, na terenach rafinerii ropy naftowej Lotosu w Gdańsku. Inwestycja pochłonie 5-6 mld zł, przy czym część pieniędzy ma pochodzić ze spółki "Inwestycje Polskie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.