Facebook Google+ Twitter

W Polsce więcej zdradzających niż zdradzanych

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-16 13:46

Wywiad ze Zbigniewem Izdebskim, seksuologiem i pedagogiem, profesorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Z przeprowadzonych przez pana badań wynika, że prawie 80 procent Polaków jest zadowolonych z życia seksualnego. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Patrząc na ponure miny rodaków, można mieć podejrzenie, że były to deklaracje na wyrost...

– Być może mamy małe oczekiwania, dotyczące życia seksualnego? Jestem przekonany, że można zyskać o wiele więcej radości z tej sfery. Polacy są tradycjonalistami. Uprawiają seks najczęściej w piątek albo w sobotę, między godziną 21 a 24. Zwykle są to pozycje klasyczne. Mam wrażenie, że trochę za mało rozwijamy naszą inteligencję w tym względzie. Za mało mówimy o wzajemnych oczekiwaniach. Na tle innych krajów Unii Europejskiej jesteśmy raczej narodem pruderyjnym, co wynika także z naszego katolicyzmu.

Co zakłóca Polakom czerpanie radości z seksu?
– Mimo że żyjemy w XXI wieku i dzięki antykoncepcji możemy oddzielić prokreację od radości płynącej z seksu, towarzyszy nam lęk przed nieplanowaną ciążą, jak i to, że nie sprawdzimy się w miłości. W ostatnich latach wzrosły oczekiwania kobiet wobec partnerów seksualnych. Nie zawdzięczamy tego szkole, ale kolorowym czasopismom, które dużo piszą na ten temat. Jednocześnie u mężczyzn wzrósł lęk, czy się sprawdzą i spełnią oczekiwania kobiet. Relacje seksualne zakłóca też to, że w przypadku problemów, zdecydowana większość kobiet i mężczyzn nie szuka pomocy u specjalistów. Kiedy mężczyzna ma kłopoty z erekcją, zwykle traktuje to jako wolę bożą, wstydzi się szukać pomocy.

Co silniej wpłynęło na życie seksualne Polaków: transformacja ustrojowa czy internet?
– Niewątpliwie Internet nie wpłynął jeszcze w tak wysokim stopniu na intymną sferę życia Polaków, jak u innych narodów, ale coraz mocniej na nią wpływa. Moje badania pokazują, że 1 mln 200 tysięcy rodaków, którzy się poznali poprzez Internet, spotkało się w rzeczywistości, a spośród nich 320 tysięcy uprawiało seks. Fakt, że jesteśmy w Unii, że coraz częściej wyjeżdżamy za granicę, także wpływa na przemiany w erotycznej sferze życia. Obserwujemy, że gdzie indziej ludzie inaczej zachowują się w tej sferze i ma to pośredni wpływ na nasze zachowania. Z dużą troską patrzę na zachowania Polaków za granicą. Wchodzimy w ryzykowne relacje seksualne, decydując się na seks bez zabezpieczenia, słabo znając język i partnera.

Czy jest zależność między życiem seksualnym a miejscem zamieszkania?
– Większe zadowolenie z życia erotycznego jest w zachodniej Polsce; w województwie łódzkim jest ono poniżej średniej. Najwierniejsi i najbardziej tradycyjni są mieszkańcy województw wschodnich. Na Mazowszu seks jest najbardziej wyrafinowany, tam też jest najwięcej ryzykownych zachowań seksualnych, zagrażających zarażeniem się HIV.

Z pana badań wynika, że co czwarta osoba uprawia seks z osobą inną niż stały partner. To dużo, jak na katolicki kraj...
– Do zdrady przyznaje się niewiele ponad 20 procent osób, ale tylko 4 procent ma poczucie zdrady. Cóż, ludzie chcą uatrakcyjnić swoje życie, ale niektórzy nie umieją... odmawiać. Statystycznie mamy pięciu partnerów w życiu, a co dziewiąty Polak i co setna Polka korzystają z płatnych usług seksualnych.

Coraz więcej piętnastolatków ma za sobą inicjację seksualną. Wynika to z wcześniejszego dojrzewania?
– To także rezultat przemian obyczajowych. W młodzieżowych pismach i w Internecie pełno jest treści erotycznych. Młodzi ludzie poddawani są presji seksualnej. Wydaje im się, że wszyscy wokoło uprawiają miłość. W szkołach konieczna jest edukacja seksualna. Im większa będzie ich wiedza na temat seksualności człowieka, tym częściej będą podejmować odpowiedzialne decyzje i później rozpoczynać życie intymne.

rozmawiała Joanna Leszczyńska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.