Facebook Google+ Twitter

W polskiej Wikipedii jest już 400 tysięcy haseł

Wczoraj o 16.31 pojawiło się w polskojęzycznej Wikipedii czterystutysięczne hasło o miejscowości Konradów z województwa lubelskiego. Choć duża część artykułów dotyczy miejscowości, to także od roku trwa akcja polepszania jakości haseł.

Pierwsze komentarze na temat tego wydarzenia w kontekście jakości pojawiły się na liście dyskusyjnej Stowarzyszenia Wikimedia Polska, wspierającego polskojęzyczne projekty Wikimedia. Krytyczną uwagę co do jakości uczynił dr Piotr Cywiński i chociaż zrobił to z przymrużeniem oka, to spotkała się ona z natychmiastową ripostą, m.in. profesora Stanisława Czachorowskiego, który napisał, że "niedosyt i chęć zrobienia czegoś doskonałego jest siłą popychającą do pracy i poprawiania Wikipedii". Obaj panowie są oczywiście aktywnymi wkipedystami (znanymi odpowiednio jako Wulfstan i S.Czachorowski), mającymi na względzie dobry wizerunek tej encyklopedii.

Liczba haseł w Wikipedii nie budzi już takich emocji, jak przed kilku laty. Za to większą uwagę zaczyna się kierować w stronę poprawiania i rozbudowywania istniejących haseł. W ciągu ostatniego roku ruszyło kilka akcji na rzecz poprawy jakościowej artykułów. Zaliczyć można tu m.in. tłumaczenie haseł medalowych z obcojęzycznych wersji Wikipedii, głównie angielskiej; współpracę w ramach tzw. wikiprojektów, a ostatnio przyznawanie statusu Dobrego Artykułu (do tej pory wyróżniano tylko medalowe - czyli najlepsze z najlepszych) czy wikiprojekt Antyhoax, którego celem jest wyłapywanie artykułów-mistyfikacji, jak chociażby sławny artykuł Henryk Batuta, czy mniej znane, bo szybciej usunięte, hasło Rochonchi Codex.

Od dwóch tygodni wikipedyści starają się także utworzyć kanon haseł, jakie powinna posiadać polska Wikipedia na co najmniej dobrym poziomie, dotyczących Polski i Polaków. Jest to rozwinięcie wcześniejszego pomysłu 1000 haseł, które powinna posiadać każda Wikipedia. Ze względu na to, że kanon ten tworzony był na tzw. MetaWiki, czyli na stronach projektu koordynującego działania wszystkich projektów Wikimedia, gdzie językiem komunikacji jest angielski, lista ta stała się silnie zamerykanizowana. Mimo to, przystąpiono do oceny haseł z tej listy i porównań z wersjami obcojęzycznymi. Utworzenie kanonu haseł o Polsce i Polakach to jednak nie jest sztuka dla sztuki, lecz inicjatywa, której efektem ma być późniejsza praca nad ich poprawą.

Kilka miesięcy temu pojawiła się płyta DVD z 1000 haseł medalowych (czyli najlepszych) opracowanych w anglojęzycznej Wikipedii. Niewykluczone, że w bliższej czy dalszej przyszłości pojawi się podobna płyta z dobrymi hasłami dotyczącymi Polski i Polaków. Aby jednak to osiągnąć w miarę szybko, polska Wikipedia musiałaby posiadać znacznie więcej wolontariuszy, którzy zgodziliby się zaakceptować jej zasady.

Jeżeli natomiast chodzi o ważnego bohatera tego artykułu, jakim jest hasło Konradów, to oczywiście także wymaga ono szerszego opisania na bazie wiarygodnych źródeł i umieszczenia fotografii obiektów znajdujących się w tej wiosce. Dotyczy to także kilkudziesięciu tysięcy innych miejscowości w Polsce. Chętnym, którzy chcieliby się w to zaangażować, prezentuję stronę Weekend z aparatem fotograficznym, która powstała także jako rezultat akcji polepszania jakości artykułów. Wakacje i czas urlopów przed nami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jak najbardziej brawo. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dla wikipedysty! Zapewne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.