Facebook Google+ Twitter

W południe "powtórzą" zamach na Kutscherę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-22 09:48

W południe w Alejach Ujazdowskich w Warszawie odbędzie się widowisko historyczne "Zamach na Kutscherę". Imprezę organizuje warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach cyklu „Bohaterowie Warszawy", w związku z przypadającą w bieżącym roku 65 rocznicą zamachu na generała Franza Kutscherę, zwanego katem Warszawy. W widowisku udział weźmie Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej w Warszawie.

Wcześniej w godzinach 9.45 - 12.00 zostanie przeprowadzona gra uliczna „Najgłośniejsze akcje Kedywu Armii Krajowej". Uczestnicy podzieleni zostaną na trzy patrole. Każda z grup przejdzie szlakiem jednej z akcji zrealizowanych przez Kierownictwo Dywersji Armii Krajowej w 1943 i 1944 roku w Warszawie.

Pierwsza grupa przejdzie trasą, którą przewożony był Jan Bytnar „Rudy" - odbity przez Bataliony Szturmowe Szarych Szeregów w ramach tzw. akcji pod Arsenałem. Druga grupa przejdzie szlakiem akcji przeprowadzonej przez kompanię dyspozycyjną Kedywu „Agat", w wyniku której zastrzelono Franza Kutscherę. Trzeci patrol przejdzie szlakiem akcji likwidacyjnej, skierowanej przeciwko sadystycznemu kierownikowi zmiany w oddziale kobiecym więzienia na Pawiaku, gestapowcowi Ernestowi Weffelsowi.

Gra będzie toczyła się wokół pięciu lokalizacji na terenie Warszawy: Al. Szucha, Al. Ujazdowskich, Al. Róż, Placu na Rozdrożu, Parku Ujazdowskiego, ul. Długiej: Arsenał - Muzeum Archeologiczne. Patronat honorowy nad rekonstrukcją objęła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Patronat medialny objęły: TVP Warszawa, TVP Historia, Radio Warszawa i Życie Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.